Obyčejná voda z kohoutku má problém. Rychle uhasí žízeň, ale v těle napáchá nepořádek

Voda sama o sobě je pro organismus prospěšná, dokonce nezbytná. Pokud budete dodržovat správný pitný režim, zajistíte tak tělu správnou teplotu, podpoříte trávení a pochopitelně doplníte potřebné tekutiny. V dnešním světě to ale bohužel není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.

Chlor ve vodě tělu neprospívá

Je velmi běžné, že lidé vodu pijí přímo z vodovodního kohoutku, a to dlouhodobě. Jde pochopitelně o rychlé a levné řešení, jak zahnat žízeň. Vodárny navíc pravidelně investují do reklamních kampaních, ve kterých se snaží přesvědčit, že voda z kohoutku je tou nejlepší volbou.

Tak tomu ale bohužel není. Kohoutková voda je plná chloru, který nejenže příliš dobře nechutná, ale ve větším množství může způsobit zdravotní problémy. Voda by neměla obsahovat více než 0,3 miligramu chloru na jeden litr. Tento limit se ale ne vždy podaří dodržet. Zároveň platí, že vodárny přidávají do vody různé množství chloru, tudíž nelze určit jednotnou hranici. Někde je ho více, což je patrné na první pohled na zakalenou sklenici, někde naopak méně. Množství chloru ve vodě lze zjistit poměrně jednoduše. Stačí si obstarat testovací proužky, které to okamžitě prozradí.

Způsobit může různé problémy

Přestože jednorázově chlor žádným způsobem nepocítíte, dlouhodobé užívání organismus přinejmenším zatěžuje. Větší množství chloru se v těle hromadí a může způsobit třeba potíže se zažíváním. Týká se to zejména těhotných žen, u kterých může chlor ovlivnit i vývoj plodu v těle.

Chlor je některými vědci dáván do souvislosti i s mnohem závažnějšími nemocemi, jako je rakovina močového měchýře, astma, alergie, problémy se zrakem či dýcháním. Souvisí také s osteoporózou, což je dáno tím, že chlor vytěsňuje z těla jód. Tím škodí i štítné žláze.

Foto: Shutterstock

Jak zbavit pitnou vodu chloru

Naštěstí je možné chlor z kohoutkové vody odstranit několika způsoby.

Nechte vodu odstát

Nejjednodušším způsobem, jak redukovat množství chloru ve vodě z kohoutku, je nechat ji odstát přibližně jednu hodinu. Ačkoliv se za tuto dobu látka z vody zcela neztratí, bude jí výrazně méně a v menší míře ovlivní organismus.

Vodu převařte

Dalším osvědčeným způsobem, jak snížit množství chloru ve vodě, je její převaření. To už je pochopitelně komplikovanější, když se chcete rovnou napít. Pro spolehlivou likvidaci chloru by voda měla být na bodu varu až 15 minut.

Filtrace vody

Pomůže také vodní filtry, který z vody neodchytí pouze nečistoty a těžké vody, ale má schopnost odfiltrovat také chlor.

Použijte citron

Méně známým trikem, jak se zbavit chloru z vody, je použití citronu. Stačí pár kapek citronu do vody a vitamin C vodu velmi dobře pročistí. Nemusíte využít jen citronovou šťávu, ale třeba i tabletky vitaminu C. Doporučená dávka je 1 miligram vitaminu na litr vody. Dávku ale můžete upravit podle množství chloru ve vodě.

Foto: Shutterstock, zdroj: Canada.ca, Sunrise Specialty

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments