Špatná teplota čaje způsobuje rakovinu, zjistili vědci v přelomové studii. Takto čaj už nikdy nepijte

Rakovina patří mezi největší strašáky lidstva. Je přitom s podivem, jak málo děláme pro to, abychom se jí vyhnuli. Všichni se sice této nemoci obávají, ale zároveň mají takovou životosprávu, která významně zvyšuje rizika tohoto onemocnění. Již delší dobu jsou za největší rizikové faktory považovány kouření a konzumace alkoholu. Bohužel se ale ukazuje, že i zdánlivě nevinné činnosti, se na výsledku mohou dosti nepříjemně podepsat.

Počkejte, než se nápoj ochladí

Některé vědecké poznatky totiž nasvědčují tomu, že například pití čaje při vysoké teplotě dokonce zdvojnásobuje riziko rakoviny. Studie publikovaná v časopise Journal of Cancer, která pracovala s více než 50 tisíci účastníky, hovoří o tom, že čaj uvařený na více než 60 stupňů Celsia zvyšuje riziko rakoviny jícnu.

Mnoho lidí si vychutnává čaj, kávu či jiné nápoje s vysokými teplotami,” uvádí lékař Farhard Islami z Americké společnosti pro rakovinu. “Ale podle našich zjištění může pití horkého čase zvýšit riziko rakoviny jícnu. Proto radíme, aby lidé s pitím počkali, než se nápoj trochu ochladí.

Foto: Shutterstock

Potvrzení předchozích poznatků

Vědci sledovali účastníky studie celé roky. Na počátku zjistili, při jaké teplotě nejraději čaj pijí a v průběhu let vyhodnocovali vývoj situace. Ukázalo se, že lidé, kteří vypili přibližně 700 mililitrů čaje teplejšího než 60 stupňů Celsia denně, měli dvojnásobné riziko rakoviny jícnu oproti těm, kteří pili obdobné množství, ale chladnějšího nápoje.

Výsledky jsou zajímavé i z toho pohledu, že navazují na předchozí studie, které naznačovaly to samé. “Naše výsledky posilují již existující důkazy spojující horké nápoje a rakovinu,” uvádí studie. Podle vědců přitom nejde ani tak o čaj, jako spíše danou teplotu. Podle nich by se měly výsledky extrapolovat i na jiné horké nápoje, tedy například kávu. Zároveň už existuje dostatek důkazů pro veřejné doporučení lidem, aby s pitím počkali, až čerstvě uvařené nápoje trochu vychladnou.

Foto: Shutterstock, zdroj: Express

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Martin
Martin
2 let

Tak, větší blbosti,jsem fakt nečetl o čaji, úplně zbytečné články.. tohle píše jedině magor

Iris
Iris
2 let
Reply to  Martin

Přesně tak – když člověk pracuje venku a teplota klesne pod 10°C, k tomu vítr nebo mrholení – jedině horký čaj.
Navíc – neznám moc lidí, kteří by byli schopni vypít čaj ještě skoro vařící…a autorko – vaše věta “čaj uvařený na více než 60°C…” – čaj se obvykle “uvaří” při zalití vodou vařící – tedy cca 100°C – takže každý normální čaj je ve výsledku “uvařený na více než 60°C” 😀