Brambory jsou jednou ze základních surovin na světě. Do Evropy se dostaly až na počátku 16. století, přesto si dnes vaření bez nich nedokážeme vůbec představit. Obsahují vitamín C, B6 a minerály železo, fosfor, vápník, hořčík a zinek. Jsou prospěšné pro kosti, srdce, kůži, krevní tlak, metabolismus a imunitu.
Výběr brambor
Není jedno, jaké brambory na vaření použijeme. Vybíráme kusy pevné, bez otlačenin, hladké a kulaté. Vyhneme se kouskům nahnilým, naklíčeným nebo bramborám nazelenalým. Nejlepší je koupit brambory nebalené a nemyté, protože umytím se odstraní ochranný povlak ze slupky. Varný typ A se hodí na vaření ve slupce a bramborový salát, typ B je vhodný na pečení či restování a po typu C sáhneme, když plánujeme připravovat bramborovou kaši, knedlíky nebo bramboráky. Brambory by měly být ideálně skladovány při teplotě 7–10 °C v tmavém a suchém prostředí jako je sklep nebo spíž. Vystavení slunečnímu záření vede k tvorbě solaninu, který je toxický, v lednici se zase škrob v bramborách přemění na cukr, což zkazí chuť. Brambory by se také neměly nacházet v blízkosti cibule, protože oba druhy zeleniny uvolňují látky, které způsobují rozklad zeleniny druhé. Brambory vydrží až 2 měsíce, ale raději je průběžně kontrolujeme, aby jeden zkažený kousek nenapadl i ostatní.
Jak brambory připravit?
Ve slupce brambor se nachází nejvíce vitamínů, minerálů a vlákniny, proto je nejlepší se jí nezbavovat. Brambory omyjeme pod tekoucí vodou a odstraníme všechny kazy nožem (nejlépe z nerezové oceli). Dáme vařit vodu a přidáme do ní sůl, kmín a trochu oleje. Brambory vkládáme již do vroucí vody, chvíli povaříme na vyšší teplotu, poté teplotu snížíme a necháme dovařit pozvolna. Jakmile jsou brambory hotové, hned slijeme vodu. Čím déle ve vodě, tím méně prospěšných látek si zachovají.
Pokud chceme dosáhnout co nejlepší chuti u pečených brambor, vybíráme co největší a nejvíce žluté kusy brambor, ty nakrájíme a před rozprostřením na plech je necháme zhruba 5 minut povařit. Osolíme případně přidáme bylinky a potřeme olejem. Pečeme na 200 °C.
U bramborové kaše se vyplatí uvařit brambory vcelku, nekrájíme je na menší kousky. Jakmile slijeme horkou vodu z brambor, přelijeme je ještě vodou studenou. Nejdříve brambory rozmačkáme šťouchadlem, poté přiléváme mírně ohřáté mléko a rozpuštěné máslo a pozvolna mixujeme. S mixérem to nesmíme přehnat, jinak bude kaše přešlehaná.
Brambory jsou pro českou kuchyni velkým požehnáním, i když si je dopřejeme pouze vařené, každopádně nebojte se experimentovat a zkuste i další vynikající bramborové recepty.
Foto: Shutterstock, zdroj: Medicalnewstoday