Udělejte si dokonalé kysané zelí. Co nás naše babičky zapomněly naučit?

Pokud si ještě pamatujete na kysané zelí, které dělaly doma naše babičky, pak nám dáte jistě za pravdu, že zelí kupované v obchodě se mu nevyrovná. I my dnes si však kysané zelí můžeme doma bez větších potíží připravit a pak si na něm pochutnávat celou zimu. Možná vás překvapí, že to není zas tak složité, jak by se mohlo zdát.

Zelí jako vitamínová bomba

Na to, že je kysané zelí plné vitamínů a důležité pro lidské zdraví, přišli v dávných dobách už námořníci, kteří trpěli kurdějemi. Avitaminóza C, jak se kurdějím říká odborněji, je nemoc způsobená akutním nedostatkem vitamínu C. Projevuje se únavou, celkovou slabostí, krvácením dásní či anémií. Námořníci však zjistili, že když si sebou na loď vezmou pár soudků kysaného zelí, kurděje se jim vyhnou. A na to bychom měli myslet i my, především v průběhu zimy, kdy máme vitamínu C zpravidla nedostatek.

Dobře vybraná hlávka – půl úspěchu

Když se pustíme do domácího kysaného zelí, je lepší ho dělat ve větším množství – roste tím šance, že se všechno podaří tak, jak má. Pokud najdete doma klasický zelňák, proběhne celý proces přípravy i samotného kvašení snáz a přirozeněji, v zásadě se však kysané zelí dá připravit třeba i v běžných zavařovacích sklenicích.

Pro zdar projektů je důležité vybrat správné zelí. Rozhodně musí být z podzimní sklizně a ideální bude, pokud seženete rovnou takové, které je určené ke krouhání.

Foto: Shutterstock

Co budeme potřebovat?

Základní suroviny jsou dvě: zelí a sůl. Poměr těchto dvou surovin by měl být zhruba 100 ku 2. Tedy na jedno kilo zelí asi 20 g soli. Dále můžete kysané zelí ochutit bobkovým listem, hořčičným semínkem, cibulí, kmínem anebo třeba křenem.

Zelí nakrouháme a plníme do nádob. Zelí se vkládá po vrstvách, které je důležité velmi důkladně upěchovat. Přidáme další vrstvu a opět stlačíme, dokud není nádoba plná. Poté ji zalijeme zelnou šťávou, zatížíme a necháme kvasit. Zelí bude kvasit zhruba následující dva týdny – ideální je pro něj teplota mezi 15 a 20 °C.

Na co si dát pozor

Všechny nádoby i věci používané při přípravě kysaného zelí by měli být řádně vyčištěné a sterilizované. Vrchní vrstva musí být zalitá šťávou, aby nezačala plesnivět. Pozor si také

dávejte na to, aby zelí při kvašení nepřeteklo přes okraj nádoby.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments