Neexistuje snad nikdo, kdo by se nechtěl vyhnout tak závažným chorobám, jako je cukrovka nebo infarkt. Přesto pro to děláme tak málo. Řada lidí například ráno pěstuje zlozvyk, kterým si tyto problémy přímo přivozují. Potíž je v tom, že někteří z nich si myslí, že je to zdravé.
Nesnídáte? Výsledky vás nepotěší
O čem je řeč? Jednoduše a prostě o snídani, tedy o tom, zda si ji dáte, nebo nikoliv. Studie provedená vědci z Harvardu zjistila, že lidé, kteří nesnídají, mají o 27 % vyšší riziko, že dostanou infarkt, případně je postihne jiné srdeční onemocnění. Výsledky jsou v souladu se závěry předchozích studií, které jednoznačně dávají do souvislosti stravovací návyky a rizika kardovaskulárních hnemocí.
“Lidé, kteří ráno vynechávají snídani, je větší pravděpodobnost, že přiberou na váze, rozvine se u nich cukrovka druhého typu, budou mít vysoký krevní tlak a vysoký cholesterol,” uvedl hlavní autor studie, docent Eric Rimm podle serveru Medicinenet.com.
Stravování v průběhu dne
Nejde o kdovíjak překvapující výsledky, když předešlé výzkumy uvedly, že lidé bez snídaně mají o 15 % vyšší pravděpodobnost, že přiberou a o 21 % větší riziko, že onemocní cukrovkou. V této studii přitom nejde ani o to, co lidé jí, ale jen o samotný fakt, zda snídaní či nikoliv.
Je přitom otázkou, co přesně za tímto jevem stojí. Nemusí jít pouze o samotný fakt, zda lidé snídají, ale o to, jakým způsobem se pak stravují ve zbytku dne. Ti, kdo si odepřou snídani a obecně přes den moc nejedí, mohou totiž mít tendenci vše dohnat ve večerních hodinách, a to silně kalorickými jídly.
Jde také o to, že právě u snídaně lidé nejčastěji konzumují zdravá jídla. Pokud si ji tak odepřou, vlastně se připravují o příležitost zasytit se něčím zdravějším, kterou už pak v průběhu dne mít nemusí.
Foto: Shutterstock, zdroj: Medicinenet.com
Kočičko, já nesnídám celý život – je mi 58 let a nemám ani vysoký TK, ani cholesterol ani cukrovku a ani nadváhu – jděte k čertu!
Asi vám nedochází, že lidé jsou různí a to, co jednomu prospívá, druhému škodí.