Však to také znáte. K obědu si dáte krásně propečené kuře s křupavou kůží. Jenže pak si uvědomíte, že byste ji vlastně jíst neměli, protože na rozdíl od zbytku kuřete není dietní, a pokud ji budete konzumovat, těžko někdy zhubnete.
Kuřecí kůže není špatná
To ale ve skutečnosti není správná úvaha. Výživoví poradci nedoporučují kuřecí kůži pouze lidem, kteří trpí vysokým cholesterolem, případně mají přísnou dietu, například kvůli cukrovce. Jinak v ní ale nevidí problém.
Kuřecí kůže se skládá z malé vrstvy bílkovin a tuku. Až 55 % tuků, které kuřecí kůže obsahuje, jsou monosaturované a srdci vlastně prospěšné. Průměrná kuřecí kůže má přitom jen 50 kalorií.
Kůže kuřete pomáhá udržovat maso mastnější, aby se nevysušilo a chutnalo lépe. Teplo při pečení odčerpává vlhkost z vnitřku kuřete do kůže, kde vytvoří kůrku, která zabraňuje průniku oleje do masa. Kůži po pečení nemusíte odstraňovat. Stačí ji lehce vysušit papírovým ubrouskem, který nasaje přebytečnou mastnotu.
Výhody kuřecí kůže
Podporuje imunitu
Kuřecí kůže je velmi bohatá na vitaminy A, E a vitaminy skupiny B (B1, B6 a B12). Kromě toho obsahuje také minerály jako draslík, železo, fosfor a hořčík.
Srdci prospěšná
Větší část kuřecí kůže tvoří nenasycené tuky, které mají pozitivní vliv na fungování srdce. Ve 30 gramech kůže jsou jen 3 gramy nasycených tuků a až 8 gramů nenasycených.
Obsahuje bílkoviny
Pokud se zbavíte kůže, přichází celé jídlo o užitečné bílkoviny. Vědci dlouhodobě tvrdí, že prostřednictví bílkovin živočišného původu se do střev dostane víc než 90 % aminokyselin, z rostlinných je to jen 60 %.
Foto: Shutterstock, zdroj: Insider, Mashed