Naučte se triky našich babiček, kterými zlikvidovaly šatní moly levou zadní

Přeplněné skříně, sezónní a málo používané oblečení se stávají ideálním zdrojem potravy pro moly šatní a jejich larvy. Oděvy jsou pak plné děr. Jak šatní moly zlikvidovat a preventivně zabránit tomu, aby se šatní mol objevil i ve vašem šatníku?

Mol šatní

Škodlivé a nenasytné larvy mola šatního se živí textilními vlákny s obsahem keratinu.  Molům vadí velký chlad i světlo, proto vyhledávají úkryt v záhybech tkanin a vlhké teplo. K rozmnožování potřebují klid, a proto zde také rádi snášejí svá vajíčka. Celá přeměna z vajíčka na larvu a dospělého motýlka trvá měsíc až rok podle podmínek. Pokud jsou příznivé, vyvede škůdce za rok i čtyři generace.

Pozor na skladování šatstva

Šatní moli jsou největší hrozbou u šatstva, které se delší dobu nepoužívá a v šatníku je vlhko, tma a nečistoty. Vkládejte zimní oděvy a sezónní oblečení do skříní vždy vyprané nebo vyčištěné a také dobře usušené. Zamezíte plísním i šatním molům. Skříně, šatníky a šatny pravidelně čistěte vlhkým hadrem a police vysušte. Vnitřní plochu skříní netapetujte a neobalujte papírem, jinak se moli usadí v záhybech.

Foto: Shutterstock

Prevence proti šatním molům

Čistota, sucho, časté provětrání a promrznutí šatních skříní zabrání usídlení šatních molů. V drogeriích zakoupíte různé pasti, kdy se moli nalepí se na pásky napuštěné feromonovými látkami lákajícími hmyz. Zakoupíte i fytoncidy, což jsou těkavé látky na bázi silic, éterických olejů a jiných sloučenin extrahované z některých rostlin.

Jak se zbavit molů šatních

Do skříně i zásuvek dejte tuhá mýdla, klidně klasické jádrové mýdlo. Zaberou i plátěné sáčky naplněné sušenou levandulí, mařinkou vonnou, rozmarýnem, vratičem, pelyňkem, meduňkou, diviznou, pepřem, borovou kůrou, mletým kořenem estragonu, sušenou pomerančovou kůrou, ořechovými listy, listy střemchy obecné, pačulovými listy či jehličím zeravu. Sušené listy můžete dát i pod koberce jako naše babičky.

Vyzkoušejte cedrové dřevo

Petroleje a naftalin sice moly zahubí, ale páchnou. Kožešiny ochrání zase líh a kafr. Proti molům šatním zabere i cedrové dřevo, které seženete v prodejnách s bytovými doplňky v podobě květů, kuliček nebo jiných tvarů. Dejte je do zásuvek a skříní. Za 3 měsíce povrch dřeva zdrsněte smirkovým papírem pro intenzivní vůni.  

Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments