Tyto nápoje mohou pro mnohé působit téměř zázračně. Cítíte se unavení či pod psa, a když si dáte energetický drink, najednou jste v pohodě a plní energie. Tento efekt je ale velmi šálivý, protože si svou daň vybírá jinde. Ostatně, nejedna studie již popsala neblahý efekt těchto nápojů na zdraví člověka. Je to dáno především tím, že obsahují doslova chemický koktejl nejrůznějších látek.
Chovají se odlišně
Problém je ale podle všeho ještě hlubší, protože energetické nápoje nepoškozují pouze fyzické, ale i duševní zdraví, a to zejména u dospívajících jedinců, jak ukázala studie ze středních a vysokých škol v oblasti Minneapolis.
Ukázalo se, že až 40 % mladistvých konzumuje pravidelně nápoje, které jim dodávají rychlou energii. Pravidelně v tomto případě znamená alespoň jednou týdně. Dalších 15 % je pak konzumuje, ale s menší intenzitou.
Vědci pak informují o tom, že dospívající, kteří alespoň jednou týdně pijí energetický či sportovní nápoj, tráví mnohem více hodin u videoher, pijí také větší množství slazených nápojů a je u nich výrazně vyšší pravděpodobnost, že si zapálí cigaretu. To vše v porovnání s těmi, kdo energy drinky tak často nepijí.
Celých 20 % jedinců, kteří konzumují energy drinky, kouří cigarety. Týdně pak strávili o čtyři hodiny více hraním her a o hodinu déle sledováním televize.
Rizika jsou značná
“Je důležité, aby dospívající a jejich rodiče byli poučeni o možných důsledcích spojených s konzumací energetických nápojů,” uvedla výzkumná pracovnice Nicole Larson z University of Minnesota.
Americká asociace dětských lékařů uvádí, že energetické nápoje nejsou pro mladistvé vůbec vhodné. Dospívající by se jim měli zcela vyhýbat, a to i proto, že rychle vedou k nárůstu váhy a ve velkém způsobují zubní kazy. Škodlivě působí také na jejich rozvíjející se nervový a kardiovaskulární systém.
Mladiství by energetické nápoje měli v ideálním případě nahradit vodou. Pokud ale chtějí něco chutnějšího, nabízí se jako alternativa, která navíc dodá energii, pomerančový džus nebo plátky pomeranče se slanými preclíky a vodou.
Foto: Shutterstock, zdroj: National Library of Medicine
Kamarád taky pařil a bumbal energyťáky, pak zežloutl, zblednul, proletěl se vrtulníkem,chodil na dialýzu a po roce dostal novou ledvinu, musí až do konce života brát léky na potlačení imunity.
to jako výsledek toho výzkumu je, že kdo pije energodrinky, stane se kuřákem a závislákem na gamesky? Bože to je ale blbost.
Co takhle jinak. Mládež, která není v rodině vedena k rozvíjejícím se činnostem, hraní na hudební nástroj, čtení, sportovním aktivitám apod. se přirozeně nudí, hledá povyražení doma, u počítače, ztrácí sociální vazby, soustředí se na to jaké má kdo tenisky nebo mobil, poflakuje se a od toho je kousek si zapálit a když už nám neprodají alkohol, tak slaďoučký energodrink je také frajeřina …