Erysipel neboli nemoc růže. Nepodceňujte zarudnutí kůže

Nemoc růže, odborně známá pod pojmem erysipel, je závažné akutní infekční onemocnění kůže. Způsobují ho bakterie streptokoka, ale také stafylokoka. Ve výjimečných případech mohou „růži“ způsobovat také další druhy bakterií. Nemoc růže sužuje lidstvo odnepaměti. Dochované jsou záznamy ze středověku. Dříve se jí lidově přezdívalo také jako „oheň svatého Antonína“, a to podle léčitele, který ji údajně dokázal vyléčit.

Příznaky růže

Inkubační doba erysipelu je velmi krátká, a to několik málo hodin. Častěji nemoc postihuje ženy, ovšem u mužů se projeví dříve. Onemocnění se obvykle projevuje na dolních končetinách, kde zaznamenáváme 80 % všech případů, ovšem ve 20 % případů postihuje obličej. Právě na něm je nemoc nejviditelnější.

Růže se ale neprojevuje pouze vizuálně, tedy výrazným zarudnutím. Mezi další projevy, které přicházejí náhle, patří vysoké teploty, zimnice, případně třes. V počátečních fázích proto může Erysipel připomínat běžné onemocnění chřipkou. Ovšem poměrně brzy se prozradí právě svým charakteristickým projevem. Kůže zrudne, zčervená, může být dolíčkovaná (pomerančová kůže) a především je definována zvednutým okrajem. Je také velmi teplá a okolní oblast obvykle provází otok. Výjimečné nejsou ani takzvané purpurové pláty, kdy dochází ke krvácení do kůže. V případě postižení uzlin jsou tyto zvětšené a jasně hmatatelné.

Jak lze k růži přijít?

Největším rizikovým faktorem je poranění kůže jako jsou různé oděrky, škrábance nebo řezné rány. Stafylokok nebo streptokok se tímto způsobem dostanou do těla. Mezi ohrožené patří především jedinci s hůře fungujícím imunitním systémem. Bakterie často postihují děti, které imunitní systém ještě nemají vyvinutý, ale také seniory, kteří ho mají oslabený. Velkým rizikem je potom pro lidi trpící HIV nebo cukrovkou.

Léčba růže

Obvykle nemá nemoc růže dramatický průběh a je tak možné ji léčit nasazením specifických antibiotik penicilinového typu. Výjimečné bohužel ale nejsou ani těžší případy, kdy je třeba lék podávat injekčně. Léčba antibiotiky trvá většinou dva týdny, přičemž příznaky jako nevolnost a teplota by měly zmizet do dvou dní, což pro pacienta znamená značnou úlevu.

Pokud jde o postižení kůže, zde si nemoc růže vyžádá delší čas. Zahojení a zklidnění kůže může trvat několik týdnů a lze mu napomoci chladivými hojivými obklady či mastmi s ichtamolem. Po vyléčení je kůže jako dříve, neměly by na ní být žádné pozůstatky nemoci.

Přestože je léčba růže v dnešní době velmi účinná a drtivou většinu pacientů se podaří poměrně rychle vyléčit, nelze vyloučit recidivu, ke které dochází přibližně u dvaceti procent lidí.

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments