Možná jste o tom už slyšeli: pokud spolu tráví ženy delší dobu, například v kanceláři nebo v domácnosti, dochází prý ke zvláštnímu jevu známému jako synchronizovaná menstruace. Jsou ženy, které na ní přísahají a tvrdí, že tento fenomén v ženském kolektivu pravidelně zažívají. Vědci jsou k tomu poněkud skeptičtější, což ale neznamená, že k synchronizaci menstruačního cyklu nemůže docházet.
Potvrzení ze sedmdesátých let
První výzkum na toto téma provedla psycholožka Martha McClintock již v roce 1971. Pozorovala tehdy 135 dívek, které spolu žily na jedné studentské koleji. Vědkyně přitom dokázala potvrdit svou hypotézu a došla k závěru, že cykly jednotlivých dívek se víceméně sjednotily. McClintock to přisoudila působení feromonů, které ženské tělo vylučuje v průběhu menstruace a vysílá jimi signály, jež v těle vyvolávají procesy vedoucí k zahájení či zpoždění menstruace.
Šlo však jen o prvotní výkop ve velmi vzrušené debatě. Do ověřování závěrů, které ve své době způsobily pozdvižení, se pustila celá řada dalších vědců. Ti jednou tvrdili, že sjednocení periody je prokázaným faktem, aby se následně objevila další studie, která to popřela.
Nejistota panuje dále
Poslední taková vznikla v loňském roce a na svědomí ji mají vědci z University of Oxford. Ti zkoumali celkem 120 dvojic žen žijících v jedné domácnosti. Po vyhodnocení výsledků uvedli, že společně strávený čas nemá na synchronizaci menstruace vliv.
Nepochybujeme o tom, že toto téma stále není uzavřené. Pravdou ale je, že vědci mají obtížnou pozici, protože menstruace není žádnou exaktní veličinou a u každé ženy probíhá trochu jinak. Může být nepravidelná, různě dlouhá, mít zpoždění atd. Je tedy problematické ji jakkoliv zkoumat a srovnávat, protože každý měsíc to může být trochu jinak. Na druhou stranu o synchronizaci menstruace mluví tolik žen jako o nepopiratelném faktu, že na ní pravděpodobně něco bude.