O účincích léků na bolest většina lidí příliš nepřemýšlí. Jejich účele je přeci jediný: utlumit jakoukoliv bolest, když se náhle objeví. Klíčové je v tomto případě ale dávkování. Pokud se budete držet doporučených dávek, rizika léků jsou malá. Větší dávka ale rozhodně není neškodná. V případě jednoho z nejoblíbenějších léků na bolest pak může způsobit dokonce mozkovou mrtvici.
Potlačí různé druhy bolesti
Ibuprofen je velmi oblíbeným a volně dostupným lékem. Obecně vzato, je také bezpečný a víceméně bezrizikový. Ale vzhledem k jeho dostupnosti bez předpisu je třeba vzít v úvahu také riziko větší než doporučené dávky, ať už chtěné nebo nechtěné. V takovém případě podle studie publikované v časopise British Medical Journal stoupá riziko mozkové mrtvice třikrát.
Podle údajů britského zdravotního systému (NHS) je ibuprofen, u nás známý zejména jako ibalgin, vhodný coby “každodenní lék na bolest pro celou řadu různých potíží od bolesti zad, menstruace nebo bolesti zubů”. Hodí se také k léčbě zánětů, jako jsou výrony nebo bolest pocházející z artritidy.
Záněty v těle, stejně jako bolest a horečku, způsobuje uvolňování chemikálií známých jako prostaglandiny. Ibuprofen přitom působí jako blokátor enzymů vytvářejících tyto látky, což snižuje jejich hladinu v těle.
Zvyšuje krevní tlak
Vědci zkoumali souvislost mezi nesteroidními protizánětlivými léky, mezi které patří také ibuprofen, a rizikem infarktu a mozkové mrtvice. Šlo přitom o rozsáhlý výzkum, kterého se účastnilo téměř 120 tisíc pacientů v průběhu mnoha let.
Ukázalo se, že léky rofecoxib a lumiraxocib byly spojeny s dvojnásobným rizikem infarktu oproti placebu. V případě ibuprofenu se potom ukázala třikrát vyšší pravděpodobnost mozkové mrtvice.
“Kardiovaskulární rizika je při užívání nesteroidních protizánětlivých léků třeba vzít v potaz,” uvádí studie. Ukázalo se, že zejména u lidí s vyšším rizikem kardiovaskulární choroby po užití ibuprofenu ve větší míře stoupá krevní tlak, což je jeden z největších rizikových faktorů mozkové mrtvice. Pacienti, kteří tak již mají určitou historii v tomto ohledu, by léky na bolest měli brát velmi opatrně, a přestože jsou dostupné bez předpisu, raději jejich užití konzultovat s lékařem.
Foto: Shutterstock, zdroje: Express, NHS, Medical News Today, British Medical Journal