Stále více lidí trpí poruchami spánku, které se nezřídka stávají chronickými. Ačkoliv se to vedle závažných chorob může zdát jako banalita, opak je pravdou. Pokud se delší dobu nemůžete pořádně vyspat, změní to váš život k nepoznání. Proto se stále více pozornosti věnuje spánkové hygieně. Ta spočívá například v tom, že bychom hodinu před ulehnutím neměli koukat do počítače, televize nebo mobilního telefonu, případně být vystaveni silnému světlu.
Na sprchování před spánkem pozor
Experti však varují, že mnozí lidé si na problémy se spánkem zadělávají také ve sprše. Jedním ze způsobů, kterými tělo hlásí, že je čas jít do postele, je snížení tělesné teploty. Jenže v té chvíli mnozí nezamíří přímo na lůžko, ale teprve do sprchy, kde na sebe pustí horkou sprchu. Podle spánkové neuroložky Rachel Salas z centra spánku při Johns Hopkins je to velmi častý důvod problémů se spánkem.
“Pokud si dáte sprchu krátce před ulehnutím ke spánku a ta sprcha je příliš teplá či studená, ovlivní teplota negativně váš spánek,” uvedla Salas pro The Washington post. “Jednoduše způsobíte to, že teplota vašeho těla bude výrazně odlišná od toho, jaká by měla být.“
Špatný spánek přitom může mít mnohem vážnější důsledky, například kardiovaskulární choroby, obezita nebo cukrovka.
Ne všichni souhlasí
Pro někoho to může být překvapivé zjištění, protože některé dosavadní výzkumy tvrdily v podstatě opak. Tedy, že teplá sprcha před ulehnutím může být pro spánek velmi prospěšná. Mohou se tak totiž srovnat výkyvy teploty jednotlivých částí těla.
Podle organizace The Sleep Foundation se tělesné jádro přirozeně ochlazuje v hodinách předcházejících spánku, zatímco teplota v rukou a nohou stoupá. “Existuje hypotéza, že vystavení těla teplé vodě pomáhá regulaci přirozené tělesné teploty, což ve výsledku vylepší spánek.”
Foto: Shutterstock, zdroj: Express