Hovězí maso většina lidí neumí správně uvařit a udělá z něj žvýkačku. Profíci poradili trik, aby nebylo tuhé

Na recepty z hovězího masa si netroufne každý. A je to škoda, protože se tím často připravujeme o úžasné chutě a pokrmy. Každopádně máme pro vás dobrou zprávu. Hovězí vývar podle našeho receptu zaručeně zvládnete, a navíc se budete olizovat až za ušima.

Kouzlo měkkého masa

Hovězí maso potřebuje svůj čas, proto jeho vaření bude třeba obětovat i několik hodin. Doba vaření se odvíjí nejen od velikosti, ale také od stáří masa. Maso je třeba celé ponořit do vody. A teď přichází na řadu rada nad zlato. Nikdy nevkládejte maso do studené vody, kterou následně přivedete k varu, protože by do ní pustilo téměř všechnu šťávu a bylo by pak spíše sušší. Aby si maso zachovalo šťavnatost, vložte jej do hrnce, až bude voda horká. Tím se na povrchu zatáhne a zůstane šťavnaté.  

Věnujte pozornost také výběru masa, protože není maso jako maso. Pokud plánujete vařit maso k omáčkám, upřednostněte plec nebo kýtu. V případě, že se chystáte „jen“ na vývar, ideální volbou jsou kosti (žebra nebo hrudí). Než se pustíte do vaření, maso opláchněte a osušte.

Foto: Shutterstock

Recept na vývar

Připravíme si 500 g hovězího maso, cibuli, 100 g celeru, 100 g mrkve a 100 g petržele, 1 pórek, 5 kuliček pepře, 3 kuličky nového koření, 2 bobkové listy, stroužek česneku a sůl.

Nakrájenou cibuli, pórek, celer, mrkev a petržel osmažíme v hrnci na troše oleje a zalijeme dvěma litry studené vody. Přidáme koření a oloupaný stroužek česneku. Do téměř vroucí vody vložíme maso a poté, až dojde k varu, snížíme teplotu, aby vývar jen lehce probublával. Pěnu, která se na hladině tvoří, sbíráme. Vývar na mírném plameni pak vaříme několik hodin (zhruba 3), podle potřeby. Jestliže se hodně vody vyvařilo, dolijeme další, v tomto případě ale už jedině vroucí. Při naředění vodou studenou může dojít k zakalení polévky.

Jakmile je maso hotové, vyndáme ho a vývar slijeme přes cedník. Část masa můžeme nakrájet do polévky, část využít k jinému účelu. Do polévky pak vrátíme scezenou zeleninu.

Základem pro vaření je zkoušet nové recepty s chutí a radostí. A pamatovat, že žádný učený z nebe nespadl.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

Vývar se táhne pomalu několik hodin a ten sajrajt, co za tu dobu zbude ze zeleniny, je akorát na vyhození!
Při výčtu masa na vývar chybí hovězí oháňka.