Dva litry vody denně jsou zažitý nesmysl. Správný pitný režim je úplně jiný

I když několik menších studií naznačuje, že zvýšená spotřeba vody je spojena se sníženým rizikem vzniku srdečních onemocnění, není jasné, kolik bychom jí měli vlastně vypít. Celá řada studií, včetně studie publikované v časopise American Journal of Epidemiology v roce 2002 zjistila zmíněné nižší riziko srdečních onemocnění u lidí, kteří vypili pět sklenic po 240 mililitrech. To znamená, že nevypili osm sklenic neboli dva litry denně, což je množství, které mnozí odborníci vehementně propagují.

Méně tekutin nevadí

Obecně se doporučuje osm sklenic,” říká Susan Lanham-New, profesorka lidské výživy na University of Surrey. “Ale množství vody, které skutečně potřebujeme, závisí na hmotnosti našeho těla, úrovni aktivity, venkovní teplotě. Je velmi obtížné přijít s přesným množstvím, kolik vody bychom měli vypít.

Je potřeba myslet i na to, že většinu vody přijmeme z jiných zdrojů, jako jsou čaj, káva, mléko a jídlo. Například odstředěné mléko obsahuje přibližně 90 procent vody, pečené brambory mezi 70 a 79 procent a dokonce i vařený steak má až 59 procent vody, jak uvádí studie z roku 2010.

Nejenže neexistuje žádný důkaz, že musíme vypít osm sklenic, ale toto doporučení by mohlo být škodlivé,” říká profesor Caraher. Hrozí totiž riziko hyponatremie, kdy je v těle v důsledku vysokého příjmu vody příliš nízká koncentrace soli. Tento stav způsobuje nevolnost, bolesti hlavy a dokonce záchvaty.

Foto: Shutterstock

Kdy se napít?

Rada, která mluví o tom, že potřebujeme osm sklenic vody denně je zcela nesmyslná, protože tekutiny přijímáme ze všech stran,” říká profesor Caraher. “Všichni se až příliš zabýváme pitným režimem a pravděpodobně mnozí přijímají nadměrná množství tekutiny. Pijte jen tehdy, když máte skutečně žízeň.

Lidské tělo má schopnost jemně signalizovat žízeň dávno před tím, než dojde k dehydrataci. Jediná skupina lidí, která může potřebovat více pít, by mohli být pacienti s onemocněním ledvin nebo starší pacienti, protože mechanismus žízně je s přibývajícím věkem méně účinný.

Sečteno a podtrženo: Pokud budete jíst zdravou vyváženou stravu, zapomeňte na láhev s vodou. Pijte jednoduše tehdy, když jste žízniví a nedodržujte tak striktně počet vypitých sklenic za den. 

Foto: Shutterstock, zdroj: NIH, The New York Times

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments