Nejhorší jídlo na vysoký cholesterol? Raději se této potravině úplně vyhněte

Vysoký cholesterol už jsme začali téměř vnímat jako běžnou součást hektické doby. Přitom je to právě vysoký cholesterol, který ohrožuje správnou funkci srdce, cév a mozku. Na vysoký cholesterol platí úprava stravy, zjistěte, které potraviny je třeba vyřadit z jídelníčku.

Jak vzniká vysoký cholesterol

Samozřejmě že přicházíme na svět ve zdravém těle, kde po vysokém cholesterolu není ani památky. Špatným stravováním, nedostatkem pohybu, ale i užíváním určitých léků, si hladinu zlého cholesterolu (LDL) brzy zvýšíme natolik, že ohrožuje fungování srdce a zásobování mozku kyslíkem. Tučná strava jde ruku v ruce se zvýšeným cholesterolem, jeden druh potraviny představuje ale ještě vyšší riziko. Je to červené maso.

Červené maso zvyšuje riziko infarktu

Tučné červené maso nebývalo v jídelníčku našich prapředků každý den, jak je tomu dnes. Konzumovali jej jen například jednou za dva týdny nebo maximálně jednou za týden. My si jej dopřáváme i několikrát denně. Červené maso obsahuje nasycené tuky, které zvyšují produkci LDL cholesterolu.

Jakmile omezíte konzumaci červeného masa a nahradíte jej zdravějším obědem, upraví se vám hladina cholesterolu. Nepříjemnou zprávou je, že pokud konzumujete červeného masa velkém množství a nahradíte jej bílým masem, cholesterol výrazné zlepšení nevykáže. Problémem je totiž úprava masa, pokud k masu přidáte tuk (smažení, pečení) může mít drůbeží maso stejnou hodnotu nasycených tuků jako maso červené.

Zkuste se vrátit k jídelníčku našich prapředků, konzumujte více obilovin a luštěnin, maso by mělo být sváteční pochutinou.

Foto: Shutterstock

Kolik nasycených tuků patří do jídelníčku

Jakmile bojujete s cholesterolem, měly by nasycené tuky zabírat jen 6 % vašeho denního příjmu. V gramech se jedná asi o 13 gramů nasycených tuků.

Pro snížení cholesterolu je rovněž nutný pravidelný pohyb, postačí, když začnete s procházkami třikrát týdně na půl hodiny denně.

Další tipy, jak snížit cholesterol:

  • Snídejte ovesné vločky nebo ovesnou kaši.
  • Dodržujte denní příjem vlákniny, hlídejte v jídelníčku 400 g zeleniny a 200 g ovoce.
  • Přidejte potraviny bohaté na železo.
  • Konzumujte rostlinné zdroje bílkovin (sóju, luštěniny).
  • Hlídejte pitný režim.

Foto: Shutterstock, zdroj: EatThis

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

Tak buď jsem se právě narodila, nebo moji předkové jedli výhradně červené maso a tak je na ně můj organismus zvyklý nebo jsem prostě mimozemšťan – jíme hlavně jehněčí, kozí a králičí maso a občas vepřové.
Cholesterol máme všichni v pořádku. Asi dobré geny.
Z ovesných vloček se mi ježí srst.
Slyšela jste, autorko, někdy pojem “familiární hypercholesterolémie”? a že je dědičná? Na toto nefunguje žádná úprava jídelníčku…

Petr
Petr
2 let
Reply to  Iris

Mám familiární hypercholesterolémii a mohu to jen potvrdit. Úprava jídelníčku nepomůže.

Iris
Iris
2 let
Reply to  Petr

Mám kamarádku, která má celý život vysoký cholesterol. Pamatuju se, co všechno na doporučení lékařů vyzkoušela – celý život štíhlá a pohybově velmi aktivní, vyhýbala se důsledně všemu, co by mohlo cholesterol ještě zvýšit a nepomáhalo nic – od cca 17 let musí brát léky. Velice se jí ulevilo, když jí konečně sdělili tuto diagnózu – její matka měla zřejmě totéž, jen to nikdo neřešil.
Tady ty pisatelky si někde něco přečtou, opíšou to a hned mají jasno.