Demence má více než 200 různých typů, ovšem jedno je spojuje: v tomto stavu dochází k rychlému rozpadu mozkových funkcí, který je navíc nezvratný. Aktuálně ho dokážeme pouze pozdržet, nikoliv ale vyléčit. Ačkoliv vědci stále neví, co přesně tuto chorobu způsobuje, stále více však ukazují směrem k nejrůznějším potravinám, které jsou pro mozek škodlivé.
Co můžeme ovlivnit
Řadu rizikových faktorů bohužel změnit nemůžeme, zejména potom genetické predispozice nebo věk. Životosprávu nicméně upravit můžeme. Podle organizace Alzheimer’s Society by zejména lidé ve věku od 40 do 60 let měli začít riziko vzniku demence zohledňovat a přizpůsobit mu tak své chování.
“Změny v mozku, které vedou k demenci, mohou začít roky nebo dokonce celé dekády předtím, než se rozvinou příznaky. Pokud žijete zdravým životním stylem, snižujete pravděpodobnost, že tyto změny nastanou,” uvádí experti.
Jedním z velkých rizik je především stravování, zejména potom nevyvážený jídelníček, ve kterém chybí zdravé potraviny. “S vysokým rizikem demence je spojeno například příliš mnoho soli ve stravě (více než čajová lžička za den),” uvádí Alzheimer’s Society.
Škodlivé potraviny
Studie také prokázaly, že pro mozek jsou velmi škodlivé potraviny s vysokým obsahem nasycených a trans tuků. Naopak lidé, kteří konzumují stravu obsahující větší množství nenasycených tuků mají nižší riziko nemoci.
Mezi rizikové potraviny obsahující velké množství nasycených tuků patří zejména máslo, maso, plnotučné mléčné výrobky, palmový olej nebo čokoláda. Trans tuky jsou pak využívány ve velkém ve zpracovaných potravinách, jako jsou nejrůznější zákusky, rychlé občerstvení či smažená jídla.
Problematická je také konzumace alkoholu, kterou je vhodné velmi výrazně omezit. Alkohol totiž může mozek poškodit způsobem, že se stane výrazně náchylnějším vůči demenci.
Foto: Shutterstock, zdroj: Express
Vzhledem k tomu, že demenci nelze účinně předcházet ani ji léčit, nebudu držet nesmyslné diety, aby to ve výsledku stejně k ničemu nebylo – kromě palmového oleje jím všechny v článku zmíněné potraviny, a to včetně občasné konzumace alkoholu – takto se stravovali i moji předkové a když umírali (87, 81, 99, 92) rozhodně nebyli dementní a ti, kteří dosud žijí (82, 91) také celý život jí tyto potraviny a demencí také netrpí. Takže možná ten problém bude v něčem jiném…