Játra zastávají v našem těle mnoho důležitých funkcí. Tvorba žluči, filtrace krve, ukládání vitamínů a minerálů, zpracování bílkovin, cukrů a tuků, podpora imunity a mnohé další. Z nemocí, které mohou játra postihnout, jsou nejznámější hepatitida a cirhóza, velmi rozšířená je pak také steatóza.
Steatóza neboli ztučnění jater
Steatóza je stav, kdy se v játrech nahromadí příliš mnoho tuku. Játra pak nemohou správně fungovat, hrozí vznik zánětu, který játra zjizví, v závažných případech dochází k selhání jater. Ztučnění jater může být způsobeno buď nadměrným pitím alkoholu – alkoholová steatóza, nebo vzniká z jiných příčin. Mezi ty patří obezita, diabetes 2. typu nebo třeba vysoká hladina tuků v krvi. Jako prevence nejlépe funguje pravidelný pohyb a zdravá, pestrá strava.
Česnek, brokolice, dokonce i káva
Co nejvíce si dopřávejte přírodní, průmyslově nezpracované potraviny. Jezte dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, pijte hodně vody. Konkrétní potraviny, které lidem trpícím steatózou mohou jen pomoci, jsou česnek, káva, brokolice, zelený čaj, vlašské ořechy a potraviny obsahující omega 3 mastné kyseliny. Naopak se vyhněte přidanému cukru, alkoholu, smaženému, přesolenému. Toužíte-li po nějaké dietě, jednoznačně se dejte na středomořskou.
A jak je to s červeným masem?
Červené maso si dopřávejte nezpracované a nejlépe pouze příležitostně. Harvardský výzkum probíhající dvacet let a zahrnující 78 000 žen totiž zjistil, že ženy, které jedly červené maso maximálně jednou týdně, mají výrazně nižší pravděpodobnost, že se u nich rozvine nealkoholová steatóza. Naopak u žen, které konzumovaly červené maso každodenně, bylo riziko největší.
Jak i sami výzkumníci přiznávají, je třeba zrealizovat ještě další studie, aby se dal posoudit přesný dopad konzumace červeného masa na funkci jater, nicméně nic nezkazíme tisíckrát osvědčeným „všeho s mírou“.
Foto: Shutterstock, zdroje: eatthis.com, medicalnewstoday.com