Protizánětlivé potraviny rozhodně nejsou mýtus. Mnoho lidí si myslí, že proti zánětu lze bojovat pouze za pomoci léků a chemie, která slibuje rychlý účinek, ale pro naše tělo je ve finále daleko větší přítěží. My jsme však toho názoru, že je daleko efektivnější zánětům jako takovým předcházet a být před nimi o krok napřed – a právě s tím nám mohou pomoci protizánětlivé potraviny, které si společně v dnešním článku představíme.
Protizánětlivé potraviny? Opravdu?
Naše odpověď zní: samozřejmě! Možná to nevíte, ale existují potraviny, které mají díky svému obsahu a složení skutečně protizánětlivé účinky, takže mohou v našem těle zafungovat jako jakási prevence proti vzniku zánětů mnoha druhů. Určitě se shodneme na tom, že zánět, byť nemusí být vždy nijak velký, dokáže nepěkně potrápit a že je rozhodně mnohem lepší mu předcházet, nežli jej léčit. Proto vám v následujících řádcích prozradíme, jaké potraviny se řadí mezi protizánětlivé, a proto je rozumné zařadit je do jídelníčku.
Protizánětlivé potraviny – které to jsou?
Mezi potraviny s protizánětlivými účinky můžeme zařadit všechny ty, které jsou plné antioxidantů, omega kyselin a dalších cenných látek, jež jsou pro naše tělo přínosem. Patří sem například:
- papriky, které kromě antioxidantů obsahují i vitamín C a E
- višně, ve kterých najdete antokyany, jež jsou známé tím, že brání vzniku zánětů
- špenát, u kterého lze najít nejen antioxidanty, ale i vitamíny, hořčík a betakaroten
- kurkuma, která spadá mezi koření a pomáhá tělu bojovat s viry
- zázvor, jež patří mezi velmi silné antioxidanty
- kapusta, jejíž obsah zahrnuje vitamín K, který je proslulý tím, že reguluje zánětlivé procesy v těle
Dále bychom mezi protizánětlivé potraviny mohli zařadit i:
- papáju
- brokolici
- batáty
- olivy
- mořské řasy
- kefír
- oleje lisované za studena
- lososa
- tuňáka
- houby