Vývoj kostí končí někdy zhruba před třicítkou. To ovšem neznamená, že co jste zanedbali v mládí, nemůžete „na stará kolena“ alespoň částečně dohnat. Silné kosti znamenají menší riziko osteoporózy, tedy onemocnění kostní tkáně, které vede k řídnutí kostí, což se projevuje větším rizikem zlomenin. Zdraví kostí můžeme ovlivnit odpovídajícím pohybem, a hlavně skladbou našeho jídelníčku. Asi nikoho nepřekvapí, že volbou číslo jedna je jednoznačně vápník. Není ovšem jediný, který zajistí silnější kosti. Tak co je tím zázrakem?
Zázračná zelenina
Studie publikovaná v The Journal of Nutrition poukazuje na fakt, že konzumace zeleniny posiluje kosti, a to zejména u dospělých, kteří doposud zelenině příliš neholdovali. Což je skvělá zpráva, protože to znamená, že nikdy není pozdě na změnu.
Výzkum trval 8 týdnů, sledováno bylo 102 dospělých lidí, kteří konzumovali méně než jednu porci zeleniny denně. Lidé byli rozděleni do dvou skupin. Jedna z nich zvýšila denní příjem zeleniny o 270 g, druhá skupina pokračovala s minimálním příjmem zeleniny. Po důkladném měření byly zjištěny pozitivní přínosy pro lidi, kteří svůj příjem zeleniny navýšili. Proč?
Co která zelenina nabízí?
Zelenina obecně totiž obsahuje živiny, které v dlouhodobém hledisku kostem prospívají.
Zelená listová zelenina je plná vápníku a vitamínu K. Některé výzkumy poukazují na souvislost mezi příjmem vitamínu K a tvorbou kostí, dokonce pak také se sníženým počtem zlomenin a sníženým rizikem osteoporózy.
Rajčata, batáty a mrkev obsahují draslík. Ten neutralizuje kyselou zátěž v těle, což snižuje ztrátu vápníku a udržuje hustotu kostních minerálů silnou.
Vitamín C je hojně zastoupen v paprice, brokolici a růžičkové kapustě. Vitamín C je nezbytný pro produkci kolagenu, který je důležitý pro zdraví kostí.
Zeleninou prostě nic nezkazíme. A pokud chceme pro své kosti udělat maximum, zaměřme se na vápník, draslík, hořčík, vitamín K a vitamín C.
Foto: Shutterstock, zdroj: eatthis