Ischemická mozková mrtvice je stále častější příčinou závažných zdravotních důsledků, ale také smrti. Jde o nejčastější typ mrtvice. Nastává tehdy, kdy krevní sraženina zablokuje přívod krve a kyslíku do mozku. Tyto sraženiny se obvykle vytvoří na jiných místech těla, a to tam, kde se zúžily tepny v důsledku cholesterolového plaku. Blokáda potom může vážně poškodit mozek. Rozhodují proto vteřiny a je třeba ji co nejrychleji odstranit, což dokáží pouze lékaři. Pokud se tak nestane, poškození může být trvalé.
Příznaky je nutno znát předem
Ačkoliv mají mnozí dojem, že mozková mrtvice nelze předvídat a že udeří v několika sekundách zcela nečekaně, není to tak docela pravda. Toto onemocnění o sobě dává vědět dopředu a vysílá signály, že něco není s vaším tělem v pořádku.
Podle serveru Healthline patří k nejčastějším projevům nastupující mozkové mrtvice slabost v končetinách. Ta se objeví nečekaně a bez zjevného důvodu. Pokud vás tedy najednou unavuje obyčejná chůze, měli byste zbystřit. Může to vést až k paralýze končetin, což už je symptomem probíhající mrtvice.
Mezi další příznaky patří problémy se zrakem, zmatenost, malátnost, ztráta koordinace a také pokles jedné části obličeje. Tu si dotyčný nemusí uvědomit a je proto nutné, aby ho na ni upozornilo okolí. V případě, že mozkovou mrtvici zachytíte ve stadiu těchto příznaků a okamžitě přivoláte pomoc, je velká šance na úplné vyléčení.
Následky mozkové mrtvice
Pakliže to ale necháte zajít příliš daleko, mohou být poškození nevratná. Mezi nejčastější důsledky mrtvice patří nefunkční výměna instrukcí mezi mozkem a svaly. Kvůli tomu pak dotyčný ztrácí schopnost pohybu.
I po úspěšně zvládnuté mrtvici je přitom poměrně běžné, že lidé pociťují slabost nohou a rukou. Děje se tak přibližně ve třech čtvrtinách všech případů. Pokud to ale není trvalá paralýza, lze na tom pracovat a rehabilitacemi stav zlepšovat.
Foto: Shutterstock, zdroje: Healthline, Medical News Today