Klíč k dlouhověkosti a prevenci závažných chorob je často překvapivě jednoduchý. Nezřídka se skrývá v bylinkách a medicíně, která prošla tím nejspolehlivějším testem. Tedy testem času.
Tisíce let úspěchů
Houba reishi se pro zdravotní účely v medicíně používá už alespoň 2000 let. Jaký další doklad o jejich účincích potřebujete? Přesto si to ale pojďme rozebrat a přijít na to, proč se jí přezdívá “houba nesmrtelnosti”. Má totiž pověst potraviny, která podpoří zdraví a zajistí dlouhověkost. Nastartuje imunitní systém a snižuje rizika život ohrožujících nemocí, jako je rakovina nebo kardiovaskulární choroby.
Reishi sestává hned z několika prospěšných molekul, které jsou důvodem, proč je tak účinná. Jde o kombinaci polysacharidů, peptidoglykanů a triterpenoidů. Dodejme, že reishi je jednou z nejzkoumanějších hub či bylinek na světě.
Ohromující účinky
Studie publikovaná v National Library of Medicine uvádí, že látky, jež houba reishi obsahuje, prokazatelně zlepšují funkci imunitního systému a likvidují abnormální krevní formace, které mohou vyvolat rakovinové bujení v těle.
Také studie publikovaná v časopise Science Direct poukazuje na to, že ganoderická kyselina, kterou houba reishi obsahuje, potlačuje vývoj a metastázi nádorů. Podle vědců by extrakt z těchto hub mohl posloužit jako léčba různých typů rakoviny.
“Existuje mnoho ohromujících dat, které dokazují, že houba reishi skutečně prodlužuje život, ale kromě toho také stimuluje mozkové neurony, ničí rakovinové buňky a zabraňuje tvorbě nového tuku u obézních lidí,” uvádí studie. “Jakoby tyto výsledky nestačily, řada složek reishi prokazuje terapeutický efekt na astma, alergie, autoimunitní choroby, Alzheimerovu chorobu, Parkinsonovu chorobu, diabetes, jaterní onemocnění a další.“
Čaj z reishi
Houbu reishi můžete konzumovat různými způsoby, ale jedním z těch nejpříjemnějších je chutný čaj. Vezměte přibližně tři až čtyři polévkové lžíce sušené houby a přelijte litrem vařící vody. Louhujte asi dvacet minut. Následně přeceďte a vychutnávejte si dobrý a život prodlužující čaj.
Foto: Shutterstock, zdroje: Science Direct, National Library of Medicine