Jeden z největších zlozvyků současné společnosti – čištění uší pomocí vatových tyčinek. Zní to absurdně, že? Ale data dávají tomuto prohlášení za pravdu. Vatové tyčinky jsou perfektní k odstranění šminek pod okem, ale do uší opravdu, ale opravdu nepatří. Budete-li si jimi uši přesto čistit, hrozí vám nebezpečí poranění.
Postrach na pohotovosti
Toto poranění přitom není nějakým strašením, ale reálnou hrozbou, která podle aktuální americké studie postihuje zejména děti. Vědci vyhodnotili databázi zranění, se kterými lidé přicházejí na pohotovost. A zjistili, že mezi léty 1990 a 2010 lékaři ošetřili 263 000 dětí a mladistvých do 18 let s poraněním ucha způsobeným vatovou tyčinkou. To je v průměru 12 500 případů ročně, chcete-li 34 případů denně.
Většina dětí si přitom poranění způsobila při hygieně, tedy tehdy, když si chtěli vyčistit uši.
- 73 % případů se přihodilo při hygieně,
- 10 % případů se stalo, když si děti hrály s vatovou tyčinkou,
- 9 % případů bylo způsobeno tím, že děti s vatovou tyčinkou v uchu upadli,
- zbytek případů má různé příčiny – některé děti byly strčeny, jiné někoho napodobovaly a další se chtěly jen podrbat nebo vydolovat vodu z ucha.
“Dva největší omyly, které jako lékař na ORL slýchám, jsou, že je třeba si sám doma čistit zvukovod a že nejvhodnější k tomu jsou vatové tyčinky,” říká autor studie Kris Jatana z nemocnice Nationwide Childrens Hospital. “Obojí je špatně!”
Tělo podle lékaře čistí zvukovod samo o sobě. “Kdo k čištění uší používá vatovou tyčinku, pouze si maz zatlačí dále do ucha. A riskuje tím lehké, ale i těžké poranění.”
Ve čtvrtině případů američtí lékaři diagnostikují poraněný bubínek (především u dětí do 8 let) a ve 30 % případů potom přítomnost cizího předmětu v uchu.
Nezavádět do ucha
V České republice sice podobná statistika, která by prokazovala poškození zvukovodu vatovovými tyčinkami, chybí, každý dobrý lékař vás od nich ale bude odrazovat. Stejně tak na balení vatových tyčinek lze najít upozornění, že by neměly být zaváděny do uší. Kromě toho, že hrozí riziko poranění, mohou vatové tyčinky ucho vysušit a vést tak k ještě větší produkci ušního mazu.
Lidé, kteří si uši chtějí za každou cenu čistit, by k tomu měli používat cíp ručníku nebo žínky. Pokud máte pocit, že vaše uši produkují příliš mazu, není od věci navštívit lékaře.
4 důvody, proč si uši nečistit vatovou tyčinkou
- Z hygienického hlediska je zcela zbytečné zbavovat uši mazu. Naopak, ušní maz je tu od toho, aby uši udržoval čisté. Tuto látku tvoří ucho neustále a postupně ji posouvá k ušnímu otvoru. Přitom chytá prach nebo bakterie a bere s sebou odumřelé kožní buňky.
- Lidé, kteří z ucha vytáhnou vatovou tyčinku s mazem se většinou těší z pěkného úlovku. Většina mazu ale v uchu zůstala a dotyčný ho pouze zatlačil dále do ucha, tedy proti jeho přirozenému pohybu!
- Přílišné čištění ucha může vést k jeho dočasnému vysušení, na což ucho zareaguje větší tvorbou mazu. Ten potom může vytvořit zátku, která svědí, bolí a vadí sluchu. To už je případ pro lékaře, který zátku musí vysát.
- Kdo se v uchu šťourá příliš vehementně nebo pro to zkrátka nemá cit, může si zvukovod poranit, zejména pak bubínek. Hrozí také různé záněty.