I když rýmu a kašel hodnotíme jako nejméně příjemnou nemoc, existují mnohem horší nemoci, které mohou ohrozit lidský život. K nim patří i nemoc zvaná ileus. Pokud hovoříme o nemoci ileus, hovoříme o neprůchodnosti střevní. Jedná se o velice závažný stav, který je život ohrožující. Ileus může postihnout jak tlusté, tak tenké střevo, pacient se dostává díky nemoci do ohrožení života, tudíž je nutné nemoc řešit na chirurgii.
Nemoc je opravdu zrádná, navíc se projevuje různě. Prozraďme si, jaké příznaky jsou typické a jak se nemoc ohrožující lidský život léčí.
Jaké jsou typické příznaky nemoci ileus?
K varovným symptomům se neodmyslitelně řadí zástava odchodů plynů a stolice, střeva se roztahují, což na první pohled vidíme, jelikož se bříško vzedme. Jelikož je nemocí napadeno střevo, které najednou nemůže bezproblémově trávit potravu, dochází k úpornému zvracení, které doprovází silná bolest.
Pokud je nemoc už rozvinutá, můžou se objevit příznaky počínajícího šoku, což je konkrétně neklid nebo naopak nespavost, bledá kůže, studený pot, rychlé bušení srdce, může přijít i na zrychlené dýchání.
Jak se ileus léčí?
Ať už se objeví z jakýchkoli příznaků, měli byste co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. Jelikož je nemoc skutečně život ohrožující, léčba spočívá v chirurgickém zákroku. Najde se skutečně jen malinkatá hrstka pacientů, kterým byla předepsána nechirurgická terapie, takzvaná konzervativní terapie, kdy se zavedla do žaludku sonda, předepsalo se projímadlo a zavedla se infuze a močová cévka.
Nemoc bývá doprovázena komplikacemi
Jestliže se zanedbají příznaky a na nemoc se přijde v pozdějším stádiu, musí pacient počítat s komplikacemi. Bohužel komplikace nejsou zanedbatelné, vedou bohužel až k smrti pacienta. Je proto nutné zamířit k lékaři i ve chvíli, kdy se objeví jen hrstka zmiňovaných příznaků. Jen tak se nemoc podchytí včas.