Víte, jak správně otevřít rostlinný olej v plastové nádobě se zelenou, žlutou či jinak barevnou zátkou? Otevřete jej opatrně a rozhodně jej nevyhazujte. Zkuste to takto.
Každá správná hospodyňka chce mít ve své spíži dostatečné množství základních potravin, které se běžně používají na mnoho klasických jídel. Určitě máte doma stále mouku, sůl, pepř, máslo nebo třeba stolní olej. Jak jej otevíráte? Pokud z něj sundáte zátku a okamžitě ji vyhodíte, zkuste to udělat příště jinak.
Rostlinný olej v kuchyni
Bez oleje se v kuchyni v mnoha případech prostě neobjedete. Pokud si chcete připravit smažený sýr, řízky, karbanátky nebo volská oka, nejde to bez oleje. Když k máslu přidáte trochu rostlinného oleje, cibulka se vám bude smažit daleko lépe. Vajíčka pak dostanou lahodnou chuť. Mnoho druhů olejů nevyužijete pouze v kuchyni, zkuste jej využít třeba při péči o vaši pokožku.
Kuchyňský olej na pokožku
Můžete je přidat trochu oleje do koupele, anebo si s ním namazat problematické části pokožky na těle. Umí hydratovat a eliminovat vznik vrásek. Některé jsou přirozenou ochranou před sluncem a pohlcují UV záření. Jojobový olej udělá pokožku pružnější. Mandlový olej je na ekzém a lupénku. lněný olej urychluje hojení ran a popálenin.
Jak otevřít rostlinný olej
Na olej v plastových láhvích zkuste malý trik se zátkou. Slunečnicový nebo řepkový olej musíte otevřít tak, že odstraníte zátku. Zátka zabrání náhodnému vytečení oleje a má své vlastní využití. Jakmile zátku z láhve odděláte, otočte ji dnem vzhůru a vložte ji do otvoru hrdla. Využijete díky tomu přesně tolik oleje, kolik potřebujete. Už ho nikdy omylem nerozlijete ani nepřelijete. Žádné jídlo nebude plavat v tuku.
Vytvořte si nálevku
Vytvoříte tak nálevku, díky které se vám bude olej lépe nalévat. Při běžném použití vám nebude nikam zbytečně stékat ani prskat. Poteče plynule a pomalu přesně tam, kde je třeba. Eliminujete tím spoustu rizik. Nedojde ke spáleninám na kůži, připálení některých částí nádobí, ani ke zbytečnému ušpinění sporáku či varné desky.
Foto: Shutterstock