Koupelna je jedním z míst v bytě, kde uklízíme nejčastěji. Chceme, aby byla ve všech koutech čistá a ideálně se krásně blýskala. U starších koupelen však dřív nebo později dojde k tomu, že některé povrchy zažloutnou, zreznou, případně se tu a tam objeví plíseň. S většinou z těchto potíží se však dá bojovat – obzvlášť tehdy, když začneme zavčasu.
Nevzhledné žluté skvrny na vaně a umyvadle
Na bílém či světlém povrchu vany jsou všechny skvrny a nečistoty velmi brzy vidět. Nejčastěji se to týká ošklivých zažloutlých usazenin, které jdou jen těžko odstranit. Ty mohou mít různý původ, ale problém se téměř vždy týká složení vody: může obsahovat rez, velké množství chloru nebo třeba vápníku, problém také může být v tuku usazeném v trubkách. V některých oblastech se také objevují skvrny rezavé nebo tmavé barvy, které jsou způsobené rzí nebo nadměrným obsahem železa ve vodě.
Na žluté skvrny vyzkoušejte bílý ocet
Než začnete kupovat nějaké drastické čisticí prostředky, které by mohly povrch vaší vany poškodit, vyzkoušejte jednoduchý trik. Hospodyňky totiž doporučují vzít na zažloutlé skvrny, které se objevují na vaně či umyvadle, bílý ocet. Můžeme ho na skvrny nanést pomocí houbičky, případně celý povrch vany postříkat rozprašovačem, do nějž jsme předtím ocet přelili.
Necháme několik desítek minut působit a poté důkladně omyjeme teplou vodou. Postup samozřejmě lze pravidelně opakovat, případně jej aplikovat při úklidu preventivně.
Ocet jako velký domácí pomocník
Ocet se při úklidu domácnosti využívá často – pomáhá odmašťovat povrchy, odstraňovat usazené nečistoty a zbavuje nás usazeného vodního kamene. Hodí se také při čištění lednice, neboť pohlcuje zápachy.
Navíc je využívání octa k úklidu ekologicky šetrné, neboť neobsahuje chemikálie běžné v čisticích prostředcích a jeho složky se dobře rozkládají.
Foto: Shutterstock, zdroj: Homeguides