Demence v současné době představuje jednu z největších výzev pro lidstvo. Přestože počty případů už dnes prudce stoupají, skutečný nápor na zdravotnictví se čeká až v příštích letech. Vzhledem k tomu, že účinný lék je stále v nedohlednu, je velmi důležité odhalit onemocnění včas, aby proti němu bylo možné alespoň nějak zasáhnout a co možná nejvíce ho zpomalit. Nová studie teď přinesla odhalení, podle kterého by bylo možné vysoké riziko demence rozpoznávat desítky let dopředu.
Problémy v mozku se prozradí dlouho dopředu
V roce 2050 se očekává, že na světě bude žít více než 130 milionů lidí s diagnózou demence. To je obrovské číslo, jež navíc představuje v příštích dekádách extrémní nárůst. Je to dáno především stárnutím populace, ale také nezdravým životním stylem.
Studie publikovaná v respektovaném vědeckém časopise The Lancet uvádí, že jedním z nejranějších symptomů přicházející demence může být zácpa. Ta podle všeho provází neurodegenerativní změny v mozku.
Mezi další rané příznaky spojené s Alzheimerovou chorobou patří úzkost, abnormální ztráta hmotnosti, reakce na vážný stres, ztráta sluchu, spánková porucha a krční spondylóza, což je specifický typ artritidy.
“Onemocnění jako Alzheimerova choroba mohou v mozku začít až dvě dekády předtím, než se začnou objevovat symptomy typické pro tuto nemoc,” uvádí doktorka Katy Bray, jedna z autorek studie. “Je obtížné určit, jakým způsobem mohou tyto problémy přispět k rozvoji nemoci nebo zda může jít o velmi rané příznaky.“
Příležitost pro prevenci?
Výzkum každopádně analyzoval zdravotní záznamy přibližně 40 tisíc pacientů s Alzheimerovou chorobou ve Velké Británii a Francii. Vědci sledovali, jaké zdravotní problémy se u těchto lidí vyskytovaly v minulosti a zda některé z nich náhodou významně nepřevažují nad zastoupením v běžné populaci.
Už dříve bylo zjištěno, že různým formám demence předchází například ztráta sluchu, deprese nebo spánková porucha. Ovšem zácpa dosud nebyla identifikována jako něco, co by bylo možné dát do souvislosti s Alzheimerovou poruchou. Až doteď.
“Otázkou zůstává, zda tyto zdravotní problémy patří mezi rizikové faktory, symptomy nebo varovná znamení nemoci,” uvádí jeden z autorů výzkumu, Thomas Nedelec. “Naše nálezy umožnily nakreslit možné trajektorie rizik v období před diagnostikováním demence a otevřely nová okna pro případnou prevenci.“
Foto: Shutterstock