Těžko říct, kdo přišel se zavádějícím názvem „sladké brambory“, když se batáty a brambory diametrálně odlišují. Něco však mají společné – jsou hlízami kořenové zeleniny, pocházejí ze Střední a Jižní Ameriky a miluje je celý svět!
V čem je rozdíl?
Odlišné je samotné botanické zařazení. Batát je kořenovou hlízou Povijnice batátové (čeleď svlačcovité) a brambor je jedlou hlízou rostliny Lilek brambor (čeleď lilkovité). Co se týče vzhledu, tak batáty mají nejčastěji oranžovou dužinu a hnědou slupku (existují také fialové, žluté a červené varianty), běžné brambory se vybarvují do hnědé, žluté a červené barvy s dužinou bílou nebo žlutou.
Rozdíl je také v glykemickém indexu – veličině, která určuje, jak potraviny ovlivňují hladinu cukru v krvi. Nejpomalejší nárůst krevního cukru způsobují vařené batáty, nejrychlejší naopak pečené červené brambory. Nicméně hodně záleží jak na typu brambor, tak na způsobu jejich přípravy. Neplatí, že batáty mají vždy nižší glykemický index než běžné brambory.
Co je zdravější?
Ač bývají batáty prezentovány jako zdravější „varianta“ brambor, ve skutečnosti jsou výživné oba druhy. Sladké i běžné brambory jsou srovnatelné v obsahu kalorií, bílkovin a sacharidů, jsou bohaté na vlákninu, minerály a vitamíny B6 a C. Běžné brambory jsou bohatější na draslík a obsahují sloučeniny zvané glykoalkaloidy, které mají dle studií protirakovinné účinky. Batáty disponují vysokým obsahem vitamínu A a jsou bohaté na antioxidanty, ty pomáhají bojovat proti poškození buněk v těle způsobeném volnými radikály.
Nedá se tedy určit, co je prospěšnější. Jak běžné brambory, tak sladké brambory se hodí do zdravého jídelníčku, jen je třeba dbát na rozumnou přípravu. Ideální je brambory uvařit nebo upéct ve slupce a podávat s čerstvými bylinkami či kořením.
Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline