Lékařka varuje před oblíbenými vitaminy a bylinkami. Mohou vám zlikvidovat játra

Mnoho lidí si do své každodenní rutiny zvyklo zakomponovat řadu vitaminů a doplňků stravy. Není divu, pravidelně jsou oslovováni reklamou, která jim slibuje až zázračné účinky těchto látek. Bohužel se ale stále více ukazuje, že tomu tak docela není. Kromě toho, že umělé vitaminy nedokáže tělo příliš dobře zpracovat, mohou dokonce způsobit i poškození jater.

Jak nevinné vitaminy poškozují játra

Před nejrůznějšími doplňky stravy teď varuje jedna z největších expertek, a to Jo Cunningham, která je klinickou ředitelkou The Gut Health Clinic. “Je velmi důležité mít na paměti, že doplňky stravy ve vyšších dávkách mohou vytvářet interakce s léky, případně potenciálně poškodit játra,” uvedla pro deník Express.

Dobře si zapamatujte, že slovo přírodní ještě automaticky neznamená bezpečné. Pokud tak máte zájem zařadit do svého jídelníčku doplněk stravy, měli byste to konzultovat s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem, který vám poradí také dávku, která je pro vás vhodná,” říká Jo Cunningham.

Nejde přitom jen o volně prodejné doplňky stravy s obsahem nejrůznějších vitaminů, které jsou dnes tak oblíbené. Dokonce i bylinné čaje mohou způsobit poškození jater, a to dokonce až jejich selhání. Podle organizace Drug Induced Liver Injury Network připadá přibližně devět procent všech jaterních problémů právě na nejrůznější bylinné doplňky stravy.

Mezi nejproblematičtější doplňky patří takové, které slibují redukci hmotnosti, případně jsou určeny pro zvětšení svalové hmoty. Ale i extrakt ze zeleného čaje může poškodit játra.

Foto: Shutterstock

Dávkování může být komplikované

Proto je vždy zapotřebí poradit se s lékařem. I poměrně nevinné doplňky stravy, které by samy o sobě žádným problémem nebyly, pokud se konzumují v doporučeném množství, mohou u někoho vyvolat závažné komplikace, a to proto, že reagují s předepsanými léky.

Možné poškození jater není jediným vedlejším účinkem doplňků stravy. Podle doktorky Jo Cunningham mezi další patří zácpa, bolesti hlavy, závratě nebo přibírání na váze. “Je jednoduché vzít si prášek s tím, že to vyřeší všechny mé zdravotní potřeby, ale více neznamená vždy lépe.

Vždy je nutné dbát na správné množství vitaminu či doplňku stravy. Vyšší dávky vitaminů rozpustných v tucích nebo minerálů se totiž v těle postupně ukládají a způsobují mu otravu. Ne vždy je ale vhodné řídit se doporučením výrobce. “Často jde o farmaceutické, nikoliv výživové dávky, což znamená, že dávka, kterou takto dostanete, je mnohem větší než přírodní získaná z jídla,” uvádí lékařka. Výrobci to mohou myslet i dobře s tím, že chtějí, aby jejich přípravky skutečně pomohly, ale v delším časovém horizontu se to může převrátit ve velký problém.

Foto: Shutterstock, zdroje: Everyday Health, WebMD, Medical News Today, Express

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments