Nemoc tučných jater má každý třetí člověk. Specifický znak ve vaší tváři ukáže, že už vám léčba nepomůže

Játra jsou velmi důležitým orgánem, který je však také dosti náchylným k nejrůznějším onemocněním. Jedním z nich je nealkoholické ztučnění jater. Jde o akumulaci tuku v játrech, která není způsobena konzumací alkoholu, což je jinak běžný spouštěč této nemoci. Jakmile tuk dosáhne pěti procent hmotnosti jater, mluvíme právě o takzvaných tučných játrech.

Časté, ale podceňované onemocnění

O jaterních nemocech se příliš nemluví, přitom jsou ale na rychlém vzestupu. Jak uvádí server British Liver Trust, onemocnění jater by v příštích letech mohlo překonat i kardiovaskulární choroby, pokud jde o příčinu předčasných úmrtí. Předpokládá se, že nějakou formou tučných jater trpí jeden ze tří lidí, byť zdaleka ne všichni jsou v závažné fázi, ale spíše na počátku. Ale stejně, u 20 % těchto lidí se předpokládá, že se stav brzy zhorší a dojde k rozvoji cirhózy. To už je poslední stádium chronického poškození jater.

Jakmile se objeví cirhóza, znamená to, že zjizvená tkáň ve velkém nahrazuje zdravé buňky v játrech. Onemocnění pak snižuje schopnost těla trávit jídlo, absorbovat výživné látky a bojovat proti infekcím. “Ztučnění jater může poškozovat tento orgán roky či dokonce desítky let, aniž by se objevily symptomy,” uvádí server Pinnacle Clinical Research.

Foto: Shutterstock

Projev, který už značí cirhózu jater

Když už se onemocnění konečně začne projevovat, může být příliš pozdě. Jakmile se objeví žloutenka, tedy zežloutnutí kůže ve tváři a bělma, znamená to, že už máte co do činění s cirhózou, kterou není možné vyléčit.

V případě žloutenky, dochází nejen k zabarvení kůže a bělma do žluta, ale pozorovat ji můžete také na tmavší moči. Dochází k tomu tehdy, když bilirubin, žlutá látka vznikající syntézou hemoglobinu, není dostatečně rychle odstraňována z těla. Následkem toho se bilirubin hromadí v krvi.

Kardiovaskulární systém následně zafunguje tak, že zásoby bilirubinu promítne právě do kůže a očí, stejně jako dalších tkání těla. Bohužel se ukazuje, že žloutenka už je příznakem skutečně pozdní fáze onemocnění, kdy už orgán vykazuje výrazné známky dysfunkce. Játra už jsou velmi zjizvená a nemohou fungovat normálně.

Jak uvádí server Mayo Clinic, jakmile dojde k poškození jater cirhózou, už to není možné odstranit. Na druhé straně, pokud se onemocnění podaří zachytit včas, lze zabránit dalšímu poškozování tkáně.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments