Expertka varuje před pohybem, který může spustit mozkovou mrtvici. Lidé netuší, že riskují život

Mozková mrtvice nastává ve chvíli, kdy dojde k prasknutí tepny v mozku, případně jejímu ucpání krevní sraženinou. Následky jsou obvykle obrovské. Kromě toho, že dotyčný může bezprostředně zemřít, obvykle dojde k určitému postižení mozku, jež je často nezvratné, ale někdy se přeci jen podaří kompenzovat rehabilitací.

Nevinné křupnutí může skončit špatně

Každopádně platí, že mozková mrtvice je velmi obávaná, protože každoročně usmrtí stovky tisíc lidí a mnozí, co ji přežijí, jsou postižení. Lidé se většinou domnívají, že mrtvici stejně nelze předcházet. To ale není tak docela pravda. Například je třeba dbát na optimální hladinu cholesterolu v těle, protože její zvýšení vede k ucpávání tepen. Podle experta si ale můžete mozkovou mrtvici přivodit i špatným pohybem.

Jde o takzvané prokřupnutí krku, tedy něco, co dělá velké množství lidí, když pociťuje určitou ztuhlost v této části těla. Pokud ovšem s krkem křupnete skutečně špatně, případně to děláte příliš často, hrozí vám skutečně mozková mrtvice.

Křupnutí s krkem by měl vždy provádět lékař nebo fyzioterapeut. / Foto: Shutterstock

Přílišný tlak je na škodu

Křupnutí krku nebo jeho protažení je obvyklou metodou používanou k úlevě od krční bolesti,” uvádí fyzioterapeut Monika Wassermann pro deník Express s tím, že tento způsob skutečně má své fyziologické přínosy a odborníci ho mohou provádět bez větších rizik. “Pakliže to ale provedete špatně, zejména když aplikujete příliš mnoho tlaku, může dojít k mozkové mrtvici.

Nejde jen o názor jedné odbornice, ovšem o skutečnost, kterou potvrdilo hned několik vědeckých studií. V případě, že někdo si s krkem křupe pravidelně a nedělá to optimálním způsobem, významně si zvyšuje riziko mozkové mrtvice. Je to dáno tím, že působení tlaku na krku může vést ke krevním sraženinám.

Z mé pracovní zkušenosti a na základě několika studií mohu říci, že křupání krku může být spouštěčem mrtvice,” uvádí Monika Wassermann. Ostatně, k mozkové mrtvici často dochází po poranění krčních tepen.

Foto: Shutterstock, zdroj: Express

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments