V našem organismu hrají játra klíčovou roli při mnoha funkcích. Jde o hlavní čistící orgán v těle. Pokud játra a žlučovody budete čistit pravidelně, tělo bude lépe fungovat, budete zdravější a plní energie. Jak snadno podpořit jejich činnost kromě pomocí stravy?
Játra jsou hlavní detoxikační orgán těla, proto je nutné jej pravidelně čistit. Játra čistí krev, odbourávají škodlivé látky, produkují žluč, podporují trávení, ukládají vitamíny, minerály, zejména železo i glukózu. Játra mají dobrou schopnost regenerace, jen je nesmíte dlouhodobě přetěžovat a musíme jim dopřávat pravidelnou očistu.
Jak pomoci činnosti jater
Podpořte činnost jater pravidelným pohybem. Vhodný je běh, plavání, jízda na kole i svižná chůze. Podle babských rad zaberou i bylinné čaje a zelenina s vyšším obsahem betakarotenu. Jaké využít byliny? Kromě uvedených bylin pomůže i smetánka lékařská, medvědí česnek, rozmarýn a jetel červený.
Ostropestřec mariánský – Silybum Marianum
Ostropestřec mariánský obsahuje flavonolignany silybin, silydianin a silychristin, kterým se říká silymarin. Nepustí toxické látky do jaterní tkáně, podpoří regeneraci jater a posílí imunitu. Bylina pomáhá při poškození jater, žloutence, cirhóze, otravě alkoholem, drogami, houbami i průmyslovými jedy.
Artyčok zeleninový – Cynara Scolymus
Dietní artyčoky jsou lahodné a zdravé. Listy a kořeny přispívají ke správné činnosti jater, působí detoxikačně, regeneračně, podporují funkci slinivky i tvorbu žluči, harmonizují trávení a zlepšují metabolismus. Bývá součástí žlučníkových čajů.
Kurkuma – Curcuma longa
Kurkuma neboli indický šafrán je součástí kari koření, má skvělé protizánětlivé účinky a funguje jako antioxidant. Jde o součást tradiční čínské i klasické medicíny. Přispívá k regeneraci jaterních buněk, které čistí od toxických látek a zvyšuje produkci žluče.
Očistné šťávy na játra
Vyzkoušejte ranní pití šťávy z červené řepy, která čistí a posiluje játra. Přidejte jablečnou šťávu, která detoxikuje organismus a příznivě ovlivňuje trávící soustavu. Doplňte zeleninovou šťávu s chlorofylem ze špenátu, listový salát, zelí, kopřivy, pampeliškové listy, čekanku, artyčoky, ředkvičky, černou ředkev, polníček, rukolu, celer, petržel, česnek, cibuli i pórek. Vhodné je i ovoce, hlavně bobuloviny, např. borůvky, maliny, ostružiny i jahody. Játra se budou pozvolna čistit a regenerovat.
Foto: Shutterstock