Stačí si správně sednout a vysoký tlak sám klesne. Většina lidí ale sedí hrozně špatně a ničí si tak tělo

Současná západní společnost se vyznačuje sedavým způsobem života. To je samo o sobě pohromou pro zdraví. Ale aby toho nebylo málo, většina lidí navíc ještě sedí velmi špatně. Možná si ještě pamatujete, jak vám rodiče či učitelé kladli na srdce, abyste seděli vzpřímeně. Inu, něco na jejich radách bylo. Správné držení těla totiž zlepšuje náladu, zvyšuje koncentraci a může také snížit krevní tlak.

Důležité držení těla

Zjištění pocházejí ze studie 82 studentů ve věku 20 let, kteří byli požádáni, aby provedli sérii testů v sedě v různých pozicích. Vědci jim však neřekli, že studie sleduje jejich držení těla. Účastníci tak prováděli test v domnění, že se hodnotí jejich koncentrace.

Odborníkům se podařilo zmanipulovat výšku jejich stolu a židle, čímž si tak studenti automaticky sedli buď zpříma nebo byli shrbeni a měli natažené nohy. Ti, kteří seděli přímo, hodnotili svou celkovou náladu v průměru 3,77 z pěti, v porovnání s 3,43 u těch, kteří se hrbili. Navíc účastníci s dobrým držením těla zvládli provést více testů než ti, kteří se hrbili.

Tato studie navazuje na předchozí výzkum, který přišel na to, že lidé, kteří sedí ve vzpřímené poloze a dostanou pozitivní zpětnou vazbu, pociťují větší hrdost než ti, kteří dostanou stejnou pozitivní odezvu, ale hrbí se při tom. I jiné studie spojují vysokou sebedůvěru s dobrým držením těla.

Nový výzkum se uskutečnil na univerzitě Friedrich-Alexander v Německu a byl publikován v časopise Acta Psychologica.

Foto: Shutterstock

Lepší pocit ze sebe sama

Vzpřímené sezení souvisí s nižším krevním tlakem, pomalejším srdečním rytmem a nižší teplotou. Pokleslé polohy mohou u někoho signalizovat, že se nacházejí v potenciálně nebezpečné situaci, a že je třeba zaujmout ochranný postoj, a proto pociťují negativní náladu. Na druhé straně, sezení ve vzpřímené poloze naznačuje osobě, že se nachází v neohrožující situaci,” uvádí jedna z autorek studie Sara Awadová.

Dodala, že myšlenka „zpětné vazby těla“ pochází z 19. století, když se tvrdilo, že naše pocity mají kořeny v našich fyzických činech – neusmíváme se proto, protože jsme šťastní, ale jsme šťastní, protože se usmíváme.

Minulý rok k podobným závěrům dospěla Elizabeth Broadbentová z University of Auckland na Novém Zélandu: „Když lidé chodí se skloněnou hlavou, dívají se dolů a drží paže statické, může to negativně ovlivnit to, jak se cítí. Naopak, chůze s vyšší úrovní hlavy, dívání se přímo vpřed a ruce v pohybu má pozitivnější výsledek pro náladu.

Foto: Shutterstock, zdroj: Daily Mail

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments