Hlavní surovinou pro koření maggi je libeček lékařský. Trvalka, kterou si můžete pěstovat na své zahrádce i vy. Nabízí celou řadu benefitů pro naše zdraví.
Vydrží i mrazy
Libeček si snadno vypěstujete i na své zahrádce. Jedná se o trvalku, kterou si díky její mrazuvzdornosti udržíte na zahradě po mnoho let. Libeček je ve stejné čeledi jako petržel, mrkev nebo kopr. Při procházce zahrádkou si tuto rostlinu můžete na první pohled splést s italskou petrželí nebo koriandrem. Když si však utrhnete list a promnete jej v dlaních, ihned budete vědět, že se jedná o libeček. Jeho typická aromatická vůně a chuť je nezaměnitelná.
Pro léčivé účely se využívají stonky, listy a kořeny rostliny.
Diuretikum
Běžná součást polévek má ale celou řadu léčivých účinků. Mimo jiné působí jako diuretikum, takže dokáže pomoci vyplavit močový měchýř a ledviny. Vyplavuje nadbytečnou tekutinu, zatímco elektrolyty, jako je sodík, zachovává.
Podporuje hojení plic
Libeček se dá používat také při léčbě plic. Podle odborníků se předpokládá, že tato léčivá rostlina obsahuje eukalyptol. Jedná se o látku podporující hojení plic. Eukalyptol navíc dokáže snížit podráždění plic.
Lidové použití libečku
Po staletí se libeček používal k léčebným účelům. Nejčastěji pak ke zmírnění a léčbě žaludečních potíží, koliky nebo nadýmání. Mimo tyto vlastnosti se rostlina používá pro zmírnění kašle a dýchacích potíží. Oceníte ale také přínos této bylinky při léčbě bolesti krku a horečky.
Oblíbené využití je také pro již zmíněné močové cesty. Libeček pomáhá s močovými kameny i s léčbou zánětu močových cest.
Pozor na sluníčko
Když se rozhodnete užívat libeček, měli byste počítat s vedlejším účinkem, který tato bylinka má. Jedná se o fotodermatitidu, což je zvýšená citlivost kůže na sluneční záření. Pokud se tedy rozhodnete užívat libeček častěji, měli byste se vyvarovat častému pobytu na slunci.
Libeček se používá pro celou řadu léčebných účelů.
Foto: Shutterstock