Demence sice nedokáže člověka ohrozit na životě přímo, výrazně se však podílí na snížení kvality našeho života. Najednou nám není umožněno studovat a učit se nové věci, později si již nevybavujeme, kdo jsme a nerozeznáme ani své blízké.
Vzniká nejčastěji v pokročilém věku
Demence je duševní onemocnění. Nejčastěji se projevuje u pacientů ve vysokém věku. Nejprve se objeví úbytek poznávacích funkcí, následně se snižuje paměť i intelekt. Pacient je dezorientovaný, má potíže s řečí, nerozezná své blízké ani sebe a vyžaduje neustálou péči.
Tři typy demence, každý vzniká jiným způsobem
Demence jako taková se dále rozlišuje na jednotlivé druhy. Mezi primární druhy demence se řadí Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Do této skupiny nemocí náleží i Huntingtonova nemoc. Alzheimerova choroba je přitom příčinou demence u více než poloviny všech pacientů.
V případě sekundární demence hrají roli zejména proběhlé infarkty v mozkové tkáni.
Třetí typ demence v sobě nese informaci, která vznikla infekčním původem. Jedná se o následek působení Creutzfeldt-Jakobovy nemoci, nebo také následek infekce HIV.
Čichová dysfunkce jako prvotní příznak
Ztráta paměti není prvotním příznakem demence. Jedná se již o fázi, kdy je nemoc v pokročilejším stádiu. Pravdou je, že jako první příznak se objevuje čichová dysfunkce. Nejsme zkrátka schopni správně určit pachy a vůně. U naprosté většiny pacientů s demencí s Lewyho tělísky se právě tato dysfunkce objevila. Provedená studie určila, že tento problém se vyskytnul jeden až devět let dříve, než ztráta paměti.
Jako test, zda již netrpíte základním typem demence a neprobíhá u vás toto degenerativní onemocnění v jeho prvotní fázi, si proto můžete vyzkoušet čichový test. Nachystejte si koření nebo další předměty, které mají svou typickou vůni, a udělejte si společně s dalšími členy rodiny čichový test.
Foto: Shutterstock, zdroj: News Medical, Best Life
Takhle to dopadne, když rádoby odborný článek opíše naprostý neználek.
Dementní je tento článek ..
Zajímavé, že by po covidu nastupovala d…