Choroby srdce a přidružené nemoci patří k těm nejčastějším vůbec. Když už se objeví, je velmi obtížné je léčit. Navíc některé stavy, jako například infarkt, nemusíte do poslední chvíle rozpoznat. Přesto však existuje účinná obrana proti kardiovaskulárním chorobám. A tou je prevence. Zdá se to až příliš jednoduché: stačí žít zdravě, což znamená mít dostatek pohybu a vyvážený jídelníček.
Napadá kůži a klouby, ale útočí i na srdce
Nejnovější výzkum publikovaný v časopise Arthritis & Rheumatology uvádí, že lidé s psoriatickým onemocněním mají výrazně vyšší riziko rozvije srdeční choroby, například infarktu. Dlouhodobý zánět v těle totiž ovlivňuje srdce a tepny. To pak vede právě k infarktu, ale také mozkové mrtvici či dalším kardiovaskulárním komplikacím. Podle vědců se to týká lidí, kteří mají střední až těžké psoriatické onemocnění.
Psoriatická artróza je autoimunitní chorobou, která napadá kůži a klouby. V první fázi způsobuje právě záněty na kůži a v další, která už je podstatně závažnější, potom i klouby.
Pokud tak na svém těle začnete pozorovat zvláštní kožní projevy, které jsou velmi nepříjemné, měli byste zpozornět. Dost možná trpíte právě psoriatickou artrózou a máte významně zvýšené riziko srdečního selhání. Toto riziko je potom velmi vysoké nezávisle na tom, zda trpíte zvýšeným cholesterolem nebo krevním tlakem.
Nepříjemný kožní projev
Psorióza se projevuje drsnými červenými ložisky zesílené kůže, která je navíc pokryta bílými šupinami. Nejčastěji se objevují na místech, kde dochází ke tření. To znamená na loktech, kolenech, břichu nebo bedrech. Lze je ale pozorovat také ve vlasové pokožce nebo rukách a nohách.
Podle doktora Lihiho Edera, který se na výzkumu podílel, je srdeční choroba nejčastější příčinou úmrtí u lidí trpících psoriatickou chorobou. Nedoporučuje však provádět testy u lidí, kteří jsou asymptomatičtí. Riziko roste až u těch, u koho se projeví příznaky.
Každopádně je nutné se u pacientů s psoriatickou artrózou začít věnovat jejich kardiovaskulárnímu zdraví a neléčit pouze projevy samotné nemoci, tedy postižení kůže a kloubů.
Foto: Shutterstock, zdroje: Arthritis & Rheumatology, Mayo Clinic