Přestože je demence velmi častou záležitostí a její výskyt se v příštích letech ještě dramaticky navýší, koluje kolem ní stále spousta nepřesností a mýtů. Hned na začátek si tak třeba řekněme, že nejde o nemoc jako takovou, ale o syndrom. Tedy soubor příznaků, které souvisejí s neurodegenerativním rozpadem mozku. Mezi další časté mýlky patří představa, že se nejdříve projeví ztrátou paměti.
Ne vždy musíte přijít o paměť
Ve skutečnosti však ztráta paměti není nutně součástí některých forem demence, případně nastupuje až s velkým odstupem po jiných příznacích. Jde například o vaskulární demenci, kterou způsobuje omezené zásobování mozku krví. “Ztráta paměti je běžná v prvních fázích Alzheimerovy choroby, ale obvykle není hlavním raným příznakem vaskulární demence,” uvádí organizace Alzheimer’s Society.
Podle odborníků se naopak tento a další druhy demence projeví spíše změnami v náladě. Mezi ně patří především výrazná apatie, deprese a úzkost. “Deprese je běžná, protože lidé s vaskulární demencí jsou si často vědomi problémů, které je čekají,” říkají experti.
Pokud tak na sobě nebo na někom v okolí pozorujete tyto změny nálad, měli byste vyhledat lékaře. Ačkoliv se demence nedá léčit, není vše ztraceno. U některých forem, jako je například tato zmíněná, lze včasnou léčbou docílit poměrně značných úspěchů v brždění nemoci.
Co zvyšuje pravděpodobnost demence
Existuje přitom několik rizikových faktorů demence. Část z nich přitom lze ovlivnit. Patří mezi ně.
- Kouření.
- Vysoký krevní tlak.
- Vysoký cholesterol.
- Cukrovka druhého typu.
- Obezita.
- Nízká úroveň fyzické aktivity.
- Problémy se srdcem.
Málo se přitom ví o tom, že obrovským rizikovým faktorem je také prodělaná mozková mrtvice. “Jeden ze tří lidí, kteří měli mrtvici, dostanou demenci. Obvykle jde právě o vaskulární typ,” uvádí Alzheimer’s Research UK.
Každopádně platí, že riziko demence lze také snížit, a to zejména úpravami životního stylu ve středních letech. Tehdy je třeba zařadit více pohybu a také se stravovat pokud možno vyváženým způsobem.
Foto: Shutterstock, zdroje: Alzheimers.org, Alz.org, Mayo Clinic