Domníváte se, že nemusíte řešit pár kilogramů nadváhy, protože je jednoduše zakryjete oblečením? Nijak vás neomezují a není přeci potřeba mít postavu jako na střední škole? Omyl. Tukové zásoby vás netrápí jen při pohledu do zrcadla, trápí především vaše vnitřní orgány!
Kolik tuků máme?
V lidském těle je několik druhů tukových zásob. Máme podkožní tuk a viscerální tuk. Podkožní tuk nepředstavuje tak vysoké zdravotní riziko, jako viscerální tuk. Podkožní tuk je ten, který snadno vidíme a umíme zachytit v nejrůznějších záhybech na kůži. Na stehnech, břichu, na bocích. Na stehnech působí dámám nehezkou celulitidu a v oblasti břicha s ním není spokojený nikdo. Dobrou zprávou je, že tohoto typu tuku se snadno zbavíte úpravou stravy a pohybem. Mnohem větší riziko představuje viscerální tuk.
Problém jménem viscerální tuk
Viscerální tuk se ukládá až za břišními svaly. Obklopuje vnitřní orgány, hromadí se v našich útrobách. Utlačuje střeva, játra, srdce. Je velmi složité se ho zbavit a nepomáhají ani kosmetické zákroky, jako liposukce. Je podepsaný pod vznikem celé řady nemocí, a to zpravidla smrtelných. Nemoci cévního systému, infarkty, mrtvice. Nadbytek viscerálního tuku má většina dospělých osob. Prvním ukazatelem je vysoká hladina cholesterolu. Není překvapením, že zdrojem je nezdravá strava. Nejde jen o tučné potraviny, ale především o průmyslová aditiva, se kterými si naše tělo neumí poradit.
Co napáchá v těle viscerální tuk?
Viscerální tuk ovlivní hormonální fungování v těle, mění chuť k jídlu a nutí nás k tučným a sladkým potravinám. Rozvíjí se inzulínová rezistence. Nemoci spojené s vysokým viscerálním tukem: Srdeční nemoci, vysoký tlak, metabolické poruchy, diabetes, arterioskleróza, mrtvice, chronická onemocnění, Alzheimerova choroba, rakovina nebo stařecká demence.
Jak snížit množství viscerálního tuku?
Vybírejte si potraviny s nízkým glykemickým indexem a omezte brambory, kukuřici, bílou rýži, těstoviny. Ty vyměňte za jáhly, pohanku, natural rýži, amarant, luštěniny, kroupy. Z jídelníčku musí pryč cukr, bílá mouka, fruktóza. Nekupujte hotové a instantní pokrmy, ke každému jídlu patří porce zeleniny. Přidejte mořské ryby a semínka, do salátů můžete přidat lžíci lněného oleje. Lněné semínko je dobrým zdrojem omega 3, můžete si je i namixovat. Dávkování je 3x denně 1 lžička. Přidejte pohyb a snažte se bojovat se stresem.
Snížení viscerálního tuku je boj na několik měsíců, větší změny zaznamenáte až za 3 nebo 6 měsíců.