Obrovská chyba při sprchování. Pokud děláte jednu věc, hrozí vám vážná infekční nemoc

Sprchování je pro většinu lidí naprosto rutinní činností, která nevyžaduje žádnou přípravu ani přemýšlení. Prostě jen vlezete do sprchového koutu, spustíte vodu a užíváte si příjemných okamžiků. Právě v oné bezstarostnosti se ale může skrývat velký problém. Můžete si vážně poškodit zdraví.

Nebezpečné bakterie

Mnoho lidí je velmi hrdých na jejich dokonale čistou koupelnu, ale zcela ignorují jednu část, kterou správně nečistí, a to je sprchová hlavice,” říká lékař Hussain Abdeh pro server Express. Podle něj je právě toto místo doslova líhní všemožných bakterií, protože hlavice od sprchy je velmi vlhkým místem, jež podobným organismům svědčí.

Sprchové hlavice a další zdroje vody, jako jsou vodovodní kohoutky, jsou ideálními místy, kde mohou bakterie růst,” říká lékař. Podle něj sice většina těchto bakterií nezpůsobí žádné problémy, ovšem některé z nich mohou být pro člověka velmi nebezpečné a způsobovat závažné plicní infekce.

Foto: Shutterstock

Důležitá frekvence i teplota

Nejde ale o jedinou chybu, kterou lidé při sprchování dělají. Například příliš časté sprchování vede k poškození imunitního systému. Přestože je pochopitelně důležité udržovat čistotu a hygienické návyky, pokud se sprchujete zbytečně, je to škodlivé.

Lékař upozorňuje, že lidské tělo potřebuje alespoň určité vystavení se špíně a bakteriím, aby se posílil imunitní systém. To pomáhá budovat odolnost vůči nebezpečnějším mikroorganismům. “Přílišné sprchování zastaví běžnou expozici vůči vnějším vlivům a udělá váš imunitní systém náchylnější, než musí být. Kvůli tomu pak můžete být často nemocní,” uvádí doktor.

Odborníci většinou neříkají přesný počet sprchování, ovšem není nutné aby to bylo každý den. Stačí několikrát týdně. Pochopitelně, pokud jste zpocení, je na místě si sprchu dát. Podle serveru Harvard Health je prospěšné se sprchovat krátkou dobu, a to tři až čtyři minuty s důrazem na podpaží a slabiny.

Svou roli hraje také teplota vody, kterou se sprchujete. Experti nedoporučují příliš horkou vodu. Naopak sprchování ve studené v rámci otužování je pro organismus velmi prospěšné.

Foto: Shutterstock, zdroje: Harvard Health, Healthline, Express

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments