Mozek je nejdůležitějším orgánem lidského těla. Pro jeho správné fungování jej musíte udržovat v co nejlepší kondici. Trvalý mentální trénink by měl být samozřejmostí. Jeho správnou funkci ale můžete podpořit i jinak. Vyberte si z bylinek, které ho nastartují díky schopnostem prokrvovat nebo detoxikovat.
Hořká šalvěj
Hořká bylinka je jedněmi milována a jinými zatracována kvůli své výrazně hořké chuti. Obsahuje sloučeniny, které mají pozitivní efekt na kognitivní a neurologické funkce mozku. Vyzkoušet ji můžete v různých pokrmech. Skvěle se hodí k pečenému kuřeti nebo krůtě, doplní i rajčatovou omáčku. Doporučujeme i přípravu čajového nálevu. Hořkosti vás zbaví přidání pár kapek citronu a medu, který bude ideálním pomocníkem i v případě bolesti krku.
Ginkgo
Jinan dvoulaločný neboli Ginkgo biloba je strom, který můžete mít i na své zahradě. Hlavním znakem jsou listy rozdělené do dvou laloků. Ginkgo biloba je složka využívána v doplňcích stravy na podporu mozkové činnosti. Je doporučována i jako lék proti demenci, díky schopnosti stimulovat a podpořit cirkulaci krve.
Oranžová kurkuma
Kurkuma je hojně používané koření ajurvédských směsí, díky svým antioxidačním a protizánětlivým účinkům. Ty jsou pro regeneraci a správné fungování mozku klíčové. Vás mozek se díky kurkumě může zbavit beta-amyloidu, který je jedním z faktorů způsobující Alzheimerovu chorobu. Používáte-li rádi curry koření, nepřestávejte, kurkuma je jeho hlavní složkou.
V zimě si připravte domácí zlaté mléko.
- 1 hrnek mléka (kravského nebo rostlinného)
- 1 lžička mleté sušené kurkumy
- 1/2 lžičky skořice
- špetka cayennského nebo černého pepře
- 1 lžíce medu
- 1 lžička másla
Mléko spolu s kořením a máslem zahřejte a krátce povařte. Před podáváním přeceďte.
Pečujte o mozek ve spánku
Ať se rozhodnete pro jakoukoli z těchto bylinek, nezapomínejte na spánek. Právě kvalitní, hluboký a minimálně 7 hodin dlouhý spánek přispěje k regeneraci mozku. Ten se díky tomu připraví na další náročný den. Nevynechávejte ani na spánkovou hygienu a rutinu. Choďte spát vždy ve stejnou dobu a nejméně hodinu před spánkem nepoužívejte elektroniku jako je televize, počítač nebo mobilní telefon. Nejezte příliš těžké nebo kořeněné jídlo, které by zatížilo váš žaludek. Ložnici před spaním vyvětrejte, aby váš mozek získal dostatek kyslíku a místnost byla příjemně chladná.
Foto: Shutterstock, zdroj: Very well mind