Má vaše dítě pátou nemoc? Držte ho stranou od těhotných žen

Pokud máte dítě předškolního věku, jistě už jste slyšeli o takzvané páté nemoci. Málokterá maminka ale ví, co to je a jak takovou nemoc pozná. I když se totiž zdá, že se jedná jen o banální vyrážku po těle, ve skutečnosti jde o infekční onemocnění a je potřeba držet se stranou kolektivů a nepřijít do styku s těhotnou ženou.

Co je to pátá nemoc a proč má tak zvláštní název?

Nejčastější dětská onemocnění bývala dříve označována jako první až šestá nemoc. Zatímco první čtyři mají dnes klasický název, pátá a šestá nemoc si zachovaly původní označení. Jedná se o nemoc, jejímž původcem je Parvovirus B 19 a přenáší se vzduchem od nakaženého jedince.  Nejvíce infekční je pacient týden před projevem prvních příznaků, proto se často stává, že když onemocní jedno dítě v kolektivu, postupně se nemoc projeví i u všech ostatních.

Pátá nemoc se šíří nejvíce v jarních měsících, ale objevit se může kdykoli během roku. Inkubační doba je jeden až dva týdny a postihuje nejvíce děti předškolního věku a školáky v prvních ročnících povinné školní docházky.

Jaké jsou příznaky páté nemoci

Hlavním projevem je vyrážka, která se objeví bez předchozího varování. Začíná na obličeji, kde vytváří dojem červeného motýla. Kolem úst se totiž vyrážka neobjeví. Postupně se šíří jako splývající červeno-fialové skvrny na zevních stranách končetin, na trupu pak méně. Teplota se většinou neobjeví, výjimkou mohou být jen oslabení jedinci.

Jak pátou nemoc léčit?

Pokud nenastávají větší obtíže, nemusíte chodit k lékaři. Stačí ho jen telefonicky informovat. Vyrážka odezní sama a není nutné ji mazat tekutým pudrem. Při páté nemoci je lepší omezit koupání a sprchování v horké vodě.

Po prodělané nemoci mají děti oslabenou imunitu, proto opatrně na návštěvu kolektivů. Nakažené děti by rozhodně neměly přijít do styku s těhotnými ženami. Pátá nemoc se totiž přenáší placentou na plod, kterému způsobí útlum krvetvorby. To vede k velmi těžkému poškození, někdy až k odumření plodu!

Autor: Sabina Huřťáková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments