Plíseň v pračce se čas od času objeví v každé domácnosti, takže je potřeba, abyste se věnovali jejímu pravidelnému čištění. Pračka je totiž skvělým místem pro vznik plísní, jelikož je v ní vlhko a také ta správná teplota pro množení organismů, které mohou být následně velmi odolné. Nevadí jim ani teploty kolem 60 °C. Hlavním ukazatelem, že něco není v pořádku, je nepříjemný zápach, který z pračky vychází. Ani prádlo samotné nebude vonět svěžestí.
Prevence plísní v pračce
Plíseň se nejčastěji vyskytuje v gumovém těsnění na dvířkách, ale může se objevit i v trubkách, dávkovačích pracích prostředků, a také kolem filtru. Je tedy důležité dbát na pravidelné čištění celého spotřebiče a nečekat až na chvíli, kdy už bude pozdě. Proto minimálně jednou za měsíc svou pračku vyčistěte. Filtr pračky byste pak měli čistit alespoň dvakrát do roka.
Při praní si také dávejte pozor na používání nadměrného množství pracího prostředku a používejte méně tekuté aviváže. Dbejte i na větrání místnosti, ve které pračku máte. Můžete si pořídit například klimatizaci, abyste zlepšili cirkulaci vzduchu. Po skončení každého pracího cyklu vždy zkontrolujte, zda v gumovém těsnění nezůstala přebytečná voda. Často se zde navíc usazují i zapomenuté papírové kapesníky nebo další nečistoty, což je následně učiněný ráj pro růst plísní a hub. Dbejte tedy na to, aby v těsnění nic z uvedeného nezůstávalo. Vždy jej zkontrolujte a v případě potřeby vyčistěte a vysušte. Abyste předešli vzniku plísní, je vhodné nechávat pootevřená dvířka pračky a vysunutý dávkovač, když neperete.
Čištění octem
Dobrým pomocníkem pro dezinfekci pračky je bezpochyby ocet. Stačí ho jen přidat k aviváži a spustit běžný prací cyklus. Vše máte navíc připraveno během dvou minut. Pokud máte strach, že vaše prádlo takto octem načichne, můžete spustit dlouhý program s nejvyšší možnou teplotou jen s octem a bez prádla. Vyplatí se však přidat do pračky alespoň utěrky či jiné prádlo, u kterého vám případný octový zápach nebude vadit. Navíc pak nebudete muset pouštět program úplně naprázdno.
Pokud je pračka doslova zamořená plísní, můžete při čištění octem vyzkoušet trik, který zvýší účinnost celého čištění. Během procesu praní na nejvyšší teplotu pračku jednoduše zastavte a nechte ocet s vodou ve spotřebiči nějaký čas stát. Poté program znovu spusťte a počkejte až do konce. Po otevření pak pračku nezapomeňte dobře vysušit do sucha.
Ocet je možné nahradit i citronem, který má také dezinfekční účinky. A navíc se uplatní místo aviváže při praní jemného prádla, které je určeno pro děti, popřípadě tehdy, když máte velmi citlivou pokožku. Vzhledem k tomu, že citron obsahuje vitamin C, nemusíte se podráždění pokožky bát.
Trik se sodou
Velmi jednoduchým trikem, jak předejít plísni v pračce, je použití síly octa a sody. Stačí nasypat dva hrnky sody do prázdného bubnu pračky, do zásobníku přidat ocet a spustit program s nejvyšší možnou teplotou. Tento trik pomůže také s odstraněním vodního kamene, který se u automatických praček objevuje velmi často.
Čištění bělidlem
Pokud pračku nechcete čistit octem, můžete použít i klasické bělidlo. Nalijte do bubnu pračky jednu odměrku, popřípadě přidejte tekuté bělidlo do dávkovače. Následně spusťte prací program. Bělidlo už se pak postará o problémy s plísněmi v trubkách. Po dokončení celého pracího cyklu osušte pračku kolem dvířek a nezapomeňte očistit těsnění.
Rada na závěr
Ať už čistíte octem nebo bělidlem, vždy po dokončení programu vyčistěte také zásobník a gumové těsnění na dvířkách. Pokud má vaše pračka vyjímatelný zásobník, můžete ho na chvíli do roztoku ponořit a nechat odmočit. K čištění gumového těsnění i zásobníku vám dobře poslouží starý zubní kartáček, který jednoduše namočíte do roztoku octa s vodou či bělidla a následně vydrhnete místa, která potřebujete. A nezapomeňte si při takovém čištění určitě nasadit gumové rukavice. Přeci jen se jedná o agresivní látky, které vám mohou způsobit podráždění pokožky.
Foto: Shutterstock, zdroj: Express, Thespruce