Možná skutečnost, že je cukrovka tak rozšířeným onemocněním, snižuje vnímání její nebezpečnosti v široké veřejnosti. Nenechte se ale klamat, kromě toho, že případů přibývá, stále platí, že tuto nemoc nechcete mít. Ačkoliv se většinou dá dobře kompenzovat, nikdy nevíte, kdy přinese nečekané komplikace a zničí vám kvalitu života. Je nutné také dodat, že jí nelze vyléčit.
První znamení nikdy neignorujte
Pro léčbu je každopádně klíčový okamžik, kdy se cukrovku podaří zjistit a namířit na ni potřebou léčbu, nebo alespoň změnu životního stylu. Samozřejmě platí, že čím dříve se tak stane, tím lépe. Bohužel neplatí rozšířená představa o tom, že cukrovku poznáte jednoduše, protože se začne výrazně projevovat. Někteří lidé s diabetem druhého typu žijí několik let, aniž by jim byl diagnostikován. Sice tak mohou být bezstarostní, na druhé straně cukrovka už v těle páchá nemalé škody, které už třeba nebude možné zvrátit.
Cukrovka je stavem, kdy má tělo určitý problém s hormonem inzulin. Nejčastěji jde o to, že organismus nedokáže produkovat dostatečné množství inzulinu. Mohou se ale objevit i případy, kdy tělo na inzulin nereaguje.
Zvýšená a nekompenzovaná hladina cukru v krvi může způsobit velké škody. Mezi ty nejvážnější důsledky patří především neuropatie, kdy dochází k poškození nervové soustavy, a to zejména na rukou a nohou. Když už dojde k reálnému poškození, může se cukrovka ozvat zvláštním pocitem v nohách. Ty mohou najednou začít štípat a pálit. Obvykle k tomu dochází na chodidlech. Pokud takové pocity máte, měli byste vyhledat lékaře. Na nohou se v případě cukrovky mohou tvořit rovněž vředy. Časté jsou také infekce, a to hlavně v močovém traktu nebo na kůži.
Jak si pomoci sám
Málo se také ví, že se cukrovka může významně podepsat na zraku, a to opět v podobě jeho poškození. Nejprve je to rozmazané či zhoršené vidění, ale pokud nedojde k léčení diabetu, může to skončit až celkovou ztrátou zraku.
V dnešní době už je naštěstí možné cukrovku velmi dobře kompenzovat. Často není ani třeba užívat inzulin. V lehčích případech může pomoci úprava jídelníčku a zvýšení příjmu tekutin. Právě voda totiž pomáhá vyplavovat cukr z těla. Je také nutné omezit příjem potravin s vysokým glykemickým indexem. Mezi takové patří třeba bílé pečivo, brambory nebo bílá rýže. Zařaďte naopak více zeleniny a ovoce.
Foto: Shutterstock, zdroje: WebMD, Mayo Clinic
Znám člověka, který měl nejdříve lehkou mozkovou příhodu a defakto se zjistilo i to že se rozběhla cukrovka. V takovém případě, každý to máme jinak. I když některé případy se opakuji