Při potížích s vysokým tlakem nebo kardiovaskulárních onemocněních je naprosto zásadní otázkou náš jídelníček a životní styl. Správné stravování nám může ulehčit při zdravotních komplikacích, špatný režim naopak řadu problémů způsobit. Jednou z doporučovaných složek, které bychom měli zařadit do našeho jídelníčku jsou fermentované potraviny, které snižují cholesterol i cukr v krvi a pomáhají organismu dostat se do lepší kondice.
Kvašená zelenina pro zlepšení zdraví
Fermentovaná zelenina prospívá našemu zdraví – týká se to především střevní oblasti, ale také krevnímu oběhu a srdci. Obsahuje řadu mikroorganismů, které jsou prospěšné pro naši trávicí soustavu. Často se v ní objevuje vysoký podíl vitamínů B2, B12, ale také třeba vitamínu C nebo vitamínu K2, který je právě prospěšný pro srdce. Ostatně to, že se v kvašené zelenině ukrývá spousta potřebných vitamínů, už si ověřili před staletími námořníci, kteří si sebou na moře brali sudy se zelím, aby se vyhnuli kurdějím.
Kvašení je také jedním z nejjednodušších a také nejlepších způsobů, jak zeleninu dlouhodobě uchovávat. Je to varianta, jak zpracovat přebytky ze zahrádky nebo mít na zimu zajištěný přísun vitamínů z vlastních zdrojů.
Vybíráme z fermentované zeleniny
Výživový poradci jsou v poslední době nadšení z korejského kimchi. Jde v podstatě o zelný salát, který je však připraven právě procesem fermentace. Jde o tradiční směs zelí, mrkve a cibule doplněné výrazným množství koření (sůl, chilli, česnek, zázvor…), která projde procesem fermentace a následně se podává samostatně i jako příloha. V závislosti na vlastních požadavcích lze kimchi udělat více pálivé, či sladší.
Jestli ale nemáte chuť na podobné cizokrajné speciality, nic se neděje. Jednou z nejstarších možností, jak tělu poskytnout výhody fermentované zeleniny, je pojídání kvašeného zelí. A s jeho přípravou máme v české kuchyni dlouhou tradici.
Foto: Shutterstock, Bhf, EatThis