Rozpoznejte, že už jste v menopauze. A naučte se ji zvládat

Menopauza je přirozený proces, který nastane v určitém období u každé ženy. Zpravidla se objevuje mezi čtyřicátým a šedesátým rokem. Ženské pohlavní orgány přestávají plnit hlavní funkci a žena ztrácí schopnost otěhotnět. Tato změna je spojena s doprovodnými symptomy, které jsou pro mnohé z nás velmi nepříjemné, protože je doprovází další fyzické a emocionální příznaky.

Etapy menopauzy

Etapy změn ženského těla i její psychiky lze rozdělit do několika období. Premenopauza se projevuje pravidelnou menstruací a běžnými hodnotami hormonů, dochází ale ke snižování progesteronu. Perimenopauza se objevuje bezprostředně před obdobím menopauzy a mizí přibližně rok po něm, kdy dojde k narušení pravidelnosti menstruace, která následně zmizí. Poslední fází tohoto období je postmenpauza. Dochází k vymizení menstruace a snížení hormonů.

Jak poznat, že přichází menopauza?

Blížící se příznaky menopauzy se mohou objevit několik let před jejím začátkem. Obvyklým projevem jsou návaly horka, nepravidelnost cyklu, vaginální suchost, noční pocení nebo zimnice. Vše může být doprovázeno změnami nálady, zhoršujícím se spánkem, vypadáváním vlasů a suchou pokožkou, zároveň mohou vaše prsa ztrácet plnost. U některých žen se projevy neobjevují skoro vůbec nebo velmi okrajově, u jiných je třeba situaci řešit lékařskou pomocí.

Foto: Shutterstock

Kdy navštívit lékaře?

Svého gynekologa navštěvujte pravidelně i v případě, že nemáte žádné negativní symptomy. Můžete tak předejít problémům, které s menopauzou nesouvisí. Na základě pravidelných prohlídek lékař doporučí doplňující vyšetření, jako je kolonoskopie, mamograf nebo krevní testy.

Jak předcházet negativním vlivům?

V důsledku všech vlivů a klesající hladiny estrogenu stoupá riziko kardiovaskulárních onemocnění. Zároveň dochází k velmi rychlé ztrátě hustoty kostí a s tím spojenou osteoporózou. Snažte se pravidelně cvičit a dodržovat zdravou životosprávu. Základem je pestrý a zdravý jídelníček s vysokým obsahem vápníku. Nezapomínejte ani na vhodné potravinové doplňky, především vitamín D3 a vápník. Pokud vás začíná trápit únik moči, vyzkoušejte osvědčené Kegelovy cviky na posílení pánevního dna.

Foto: Shutterstock, zdroj: Mayo clinic

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments