Pivo je považováno za národní nápoj. Často ho nazýváme tekutým chlebem a dle stejného principu ho také stejně často pijeme. Díky obsahu živin může mít blahodárné účinky na naše zdraví. Ale všeho s mírou, přílišná konzumace tohoto nápoje může tělu také škodit.
Tekutý chléb
Název, který se pro pivo vžil, odkazuje na jeho vlastnosti. Díky velkému obsahu živin a především velkému množství vitamínu B může mít pivo velmi pozitivní vliv na naše tělo. Vitamín B je nezbytný pro náš metabolismus, udržuje zdravou nervovou soustavu a pokožku. Nápoj samotný má také velmi kladný účinek na funkci ledvin. Pomáhá tlumit zánět, kašel a vhodné je ho užívat také při astmatu.
Pijte s mírou
Pití piva tělu prospívá, ale je třeba dbát na jeho množství. Pokud se jedná o vaše nejoblíbenější pití, které si neodpustíte každý den, zpozorněte. Příliš mnoho skleniček denně vašemu zdraví může uškodit. U žen jsou doporučovány maximální dvě třetinky denně, muži si mohou dát dva půllitry. Vzhledem k tomu, že se jedná o alkoholický nápoj, je silně kalorický a tělo zatěžuje. Pokud se ale potýkáte se zdravotními problémy jako je cukrovka, nebo máte riziko kardiovaskulárních chorob, denní množství je vhodné ještě snížit.
Posilněte svůj mozek
Mírné pití piva má za následek zlepšení kognitivních funkcí vašeho mozku. Tento efekt je pravděpodobně způsoben skutečností, že pivo podporuje „dobrý“ cholesterol. Díky tomu je podporován průtok krve. Starší muži, kteří konzumovali jedno pivo denně, mají ve svých sedmdesáti a osmdesáti letech lepší kognitivní schopnosti než „nepijáci“. Při konzumaci více než 4 alkoholických nápojů denně, jsou tyto schopnosti značně snížené.
Spotřeba piva klesá
Roční spotřeba piva v České republice od šedesátých let 20. století dlouhodobě klesá. I tak v roce 2020 dosáhla 135 litrů na obyvatele včetně kojenců. Denně tak dle statistiky každý z nás, včetně malých dětí vypije jednu třetinku piva.
Foto: Shutterstock, zdroj: RxList
15-20ks denně ňam.. 🤠🍻
Bez debaty. 🤏👍👍👍 …s mierou je to fakt tekuté zlato 🍺