Pravidelní konzumenti piva nebo vína rádi tvrdí, že tyto alkoholické nápoje v menším množství prospívají zdraví. Někteří experti s tím opatrně souhlasí, přičemž zdůrazňují ono malé množství, zatímco jiní neúprosně tvrdí, že alkohol škodí v jakémkoliv množství. Pravdou ale také je, že tyto nápoje neobsahují pouze alkohol, ale i další složky, které skutečně mohou být prospěšné.
Dokáže prodloužit život
Zdá se, že pozitivní účinky piva jsou nově potvrzeny i vědeckým způsobem. Nová studie totiž doložila, že pivo v menším množství skutečně dokáže prodloužit život, a to velmi jednoduchým způsobem: brání totiž vzniku řady závažných nemocí. Konkrétně jde o rakovinu, demenci, cukrovku či obezitu. Důvodem jsou obrovsky prospěšná probiotika, jež pivo obsahuje.
V tomto případě ale platí, že není pivo jako pivo. Ačkoliv určité benefity mají zřejmě všechna piva, v tomto ohledu jsou těmi nejlepšími belgická piva, která jsou poměrně silná, ale zároveň velmi bohatá na kvasinky, jež právě probiotika produkují.
Fantastické kvasinky
Většina piv se kvasí pouze jednou, ovšem tato hned dvakrát. Nejprve v pivovaru a následně ještě v láhvi. Díky tomu se zvyšuje nejen síla piva, ale zároveň nabývá na důležitosti proces fermentace. Toho se totiž účastní hned dva různé kmeny kvasinek. Nedojde tak jen k přeměně cukru na alkohol, ale také k produkci kyselin, jež zničí škodlivé bakterie.
“Vysoká koncentrace alkoholu je škodlivá pro střeva, ale pakliže si dáte jedno pivo za den, můžete si být jisti, že je to pro vás dobré,” říká profesor Eric Claasen, který působí na univerzitě v Amsterdamu. Jiná univerzita, tentokrát z americké Nebrasky, pak v jednom výzkumu zjistila, že některá piva v láhvi mohou obsahovat až 50 milionů probiotických bakterií. To už je pořádná porce.
Ostatně, není náhodou, že ve středověku se pivo neprodukovalo primárně pro požitek, ale především z nutnosti, protože obyčejná voda nebyla pitná. Avšak pivní kvasinky všechny škodliviny zlikvidovaly.
Foto: Shutterstock, zdroje: Brewers Journal, News Medical