Je sice pravdou, že tepelnou úpravou může zelenina přijít o řadu živin, které obsahuje v syrovém stavu. To by však nemělo být důvodem, abyste některé druhy konzumovali syrové. Mohlo by se vám to velmi vymstít. Jak upozorňují odborníci, některé druhy je možné jíst jen po uvaření.
Fazole
Drtivou většinu druhů fazolí byste neměli jíst za syrova. Nachází se v nich totiž značné množství lektinů, které jsou pro lidské tělo jedovaté. Fazole je potřeba vařit minimálně třicet minut. Vody, ve které je vaříte, se následně zbavte, protože je i ona nasáklá lektiny.
Brambory
Českou kuchyni si nedokážeme představit bez brambor, které coby přílohu můžeme připravit různými způsoby. Skvělé jsou třeba pečené brambory, ale můžete je i usmažit nebo ušlehat z nich bramborovou kaši. Nikdy byste ale neměli zkoušet jíst je syrové. Mohly by vám totiž ublížit toxické sloučeniny, které obsahují, hlavně potom solanin. Ten agresivně napadá trávicí systém.
Lilek
Ze stejného důvodu jako brambory byste neměli jíst ani syrový lilek. Také on obsahuje značné množství solaninu, a proto je nutné ho před konzumací vždy uvařit. Navíc v případě této zeleniny platí, že je prospěšnější po uvaření, a to zejména v kombinaci s olivovým olejem. Potom v něm obsažené antioxidanty působí nejlépe.
Brokolice
Také v případě brokolice se vyplatí ji uvařit, protože za syrového stavu nemá tak silné účinky, zejména pak proti rakovině. Navíc konzumovat syrovou brokolici není dobrý nápad, protože je velmi těžká na žaludek, přestože jde o zeleninu.
Klíčky
Není dobrým nápadem konzumovat syrové výhonky a klíčky, ať už je to vojtěška nebo mungo. V sazenicích se totiž mohou nacházet bakterie s patogenním účinkem, a to dokonce ještě předtím, než začnou růst. Jíst by je neměli hlavně lidé s oslabenou imunitou, starší jedinci a těhotné ženy.
Foto: Shutterstock, zdroj: The Healthy
A on někdo jí syrové brambory nebo fazole? :O