Česnek zvyšuje celkovou imunitu organismu a pomáhá nejen při chřipkových onemocněních, ale také ředí krev a je dobrou prevencí kardiovaskulárních chorob, má silné antimykotické účinky. V kuchyni je pro nás většinou nepostradatelným pomocníkem k dochucování jídel. Nejkvalitnější česnek je ten český, dokážete ho odlišit od toho méně kvalitního, čínského?
Aroma
Nikoho úplně nepřekvapí, že česnek, který se dováží ze zahraničí, hlavně z Číny, Španělska, Maďarska a Polska, není tak aromatický, jako ten český. Jestli nám to vypálí chuťové pohárky a spustí potoky slz ale poznáme až doma, když vaříme špagety, a ne v obchodě nebo na trzích. Tam musíme věnovat pozornost vzhledu. Sice to není stoprocentní, ale stojí za to některé ukazatele kvality znát.
Paličáky
Většina českého česneku, který se u nás pěstuje, jsou takzvaně paličáky, které mají tvrdý stvol a kolem dokola stroužky česneku. Nelze se na to úplně spolehnout, protože se u nás pěstují oba dva druhy.
Český česnek obecně
Pojďme se zaměřit na to, jak vypadá český česnek obecně. Většinou je zabarvený dofialova a je pevný. To znamená, že na něj sáhneme a jeho povrch se nedá snadno porušit, protože má několik silných slupek. Dále bývá menší a každý stroužek má úplně jiný tvar, protože není chudák tolik nadopovaný chemií, aby dlouho vydržel.
Doba skladování
Co se týče doby skladování, měli bychom zpozornět, pokud nám česnek hned zplesniví. Normálně se česnek suší a na trh se dává až třeba rok po sklizni. Doma ve spižírně, kde proudí vzduch, vydrží celou věčnost. Pokud bydlíte v paneláku a zavřete ho do špajzu, trvanlivost se možná o něco sníží, ale jestli se zkazí do několika týdnů, bude něco špatně.
Vždycky se tedy vyplatí investovat do kvalitního česneku, i když může stát o něco víc, protože vám déle vydrží, spotřebujete ho méně a hlavně se brzy nezkazí.
Foto: Shutterstock
A ten slavný trik je tedy jaký?