Tato zpráva zřejmě tuzemské konzumenty velmi citelně zasáhne, protože jen málokde jsou brambory tak oblíbené jako právě v České republice. Servírují se zde jako příloha k mnoha pokrmům, případně se v různých variacích konzumují samy o sobě.
Nápor na srdce
Brambory jsou dnes tak běžné, že jejich dopad na zdravotní stav člověka nikdo příliš neřeší. U mnohých přitom převládá představa, že jsou dokonce zdravé. Vždyť jde přeci o zeleninu, tak co by na nich mohlo být špatného. Bohužel, to není tak docela pravda. Jak vyšlo ze studie prestižní katedry medicíny Harvardské univerzity, dlouhodobá konzumace brambor významně zvyšuje rizika rovnou tří vážných chorob.
Nešlo přitom o vůbec malý výzkum, ba právě naopak. Vědci zkoumali data hned 200 tisíc lidí, které se si roztřídili do kategorií podle toho, kolik brambor snědí. Vyšlo jim, že ti, kdo si dávali čtyři a více porcí brambor týdně, měli o jedenáct procent vyšší riziko krevního tlaku. Pakliže však brambory měly podobu hranolek, potom bylo riziko vyšší dokonce o sedmnáct procent.
Stále přitom platí, že vysoký krevní tlak sice nebolí a lidi nemusí celé roky vůbec trápit, ale v konečném důsledku jednoznačně způsobuje nejrůznější kardiovaskulární choroby, jež mohou být i smrtelné.
Obezita a následně cukrovka
Nevýhodou brambor je skutečnost, že obsahují velké množství sacharidů. Z toho vyplývá také jejich vysoký glykemický index. Ten zjednodušeně řečeno říká, že po konzumaci brambor rychle vystoupá cukr v krvi, což může způsobit cukrovku. Zároveň to však vede i k tomu, že tělo sacharidy rychle spálí a zanedlouho budete mít opět hlad.
Lidé mají potom tendenci dát si něco dalšího na zub, aby hlad zahnali. Ve výsledku však konzumují více kalorií, než by bylo zdrávo. Výzkum zveřejněný v časopise The New England Journal of Medicine proto upozorňuje na to, že dlouhodobá konzumace brambor vede k obezitě. Ze studie vyšlo, že lidí, konzumující brambory přibrali v průměru až kilo a půl každé čtyři roky. To bylo čtyřikrát více, než kolik přibrali lidé, kteří brambory v takové míře nejedli.
Jak už bylo uvedeno, s tímto je spojeno i významně vyšší riziko cukrovky. Když si dáte porci brambor, dostanete do těla velké množství sacharidů, které tělo rychle spálí, což má ale za následek nárůst hladiny cukru v krvi. Ta potom opět klesne, ovšem takové kolísání může mít za následek právě vznik cukrovky.
Foto: Shutterstock, zdroje:
Brambory a zelí – nikdy hlad
Keď si zhrniem všetky články o tom čo je škodlivé zostáva mi len sa ísť napásť a aj to len niekde do Tatier…
Ne ne – to je špatně – ekoteroristi by vám vysvětlili, že nemůžete užírat zdravou pastvu nebohé zvěři – pro vás je jen tráva v příkopech u cest, a to ještě musíte dát pozor, aby se nejdřív řádně nažrali zajíci. No a vegani by si vás teprve podali – ti jsou totiž přesvědčeni, že jednou přesvědčí i rysy a divoké kočky spásat jen travičku…
Přečetla jsem jen pár článků, ale jak koukám za chvíli nebudeme smět nic konzumovat. Tohle je poslední článek co jsem přečetla.
A proč? Vy nerada humor?
Nejsou to ti odborníci, kteří nás důrazně varovali před pojídáním slepičích vajec?Tehdy tvrdili že víc jak jedno vajíčko za týden nás zabije.Brambory se v evrope masově jí desítky let a ještě jsme nevyhynuli, to je divné že?
Krucinál, jak dlouho už požírám brambory? No to už jsem tlustá jako vepř – jen to nějak není vidět – a ta cukrovka taky nikde – že oni mi v laboratoři vyměňují vzorky 😀
Autorko, brambory neobsahují jen sacharidy – ony obsahují i minerální látky a vitamíny. Ovšem pokud denně sníte koš brambor, no to pak možná zmíněné problémy budete časem mít 😛
Tak už i brambory jsou špatné.Vazená pisatelko víte odkud brambory pocházejí?Z Jižní Ameriky a indiáni je tam konzumují mnohem déle a kdyby ty brambory byli tak hrozně špatné tak by už nežili? Není možný že jsou špatné protože jsou preslechtene?
Pisatelka si zase někde na internetu přečetla nějaký pamflet o bramborách a zavětřila příležitost tady děsit čtenáře 😀