Pokud netrpíte problémy s vlasy, jako je postupné plešatění či řídnutí, pravděpodobně budete mít tendenci tyto obtíže zlehčovat, protože se nezdá, že by mělo jít o něco závažného. Lidí bez husté pokrývky hlavy je přeci velké množství a nikdo se tak kvůli tomu nemusí trápit. Jenže, vysvětlete to dotyčným. Ve skutečnosti je padání vlasů pro mnohé lidi velkým traumatem, byť třeba z vnějšího pohledu bezdůvodným. Člověk ovšem v takovém případě snadno ztrácí své sebevědomí a jeho kvalita života může poklesnout.
Co poškozuje vlasy
Mohlo by se nicméně zdát, že s tím stejně nejde nic dělat. Někdo zkrátka má k plešatění větší předpoklady než jiný. To je jistě pravda, ale jen do určité míry. Stále více se ukazuje, že se na vlasech podepisuje také životní styl. Existují potraviny a nápoje, které mohou pokrývku hlavy vylepšit a naopak ty, které vás o ni definitivně připraví.
Jednou z největších hrozeb v tomto směru je jednoznačně alkohol, jak upozorňuje lékař Earim Chaudry. Podle něj mají lidé s velkou oblibou v pití alkoholu významně vyšší pravděpodobnost, že jim budou padat a řídnout vlasy. Důvodem jsou především výživové deficity, jež konzumace oblíbeného nápoje způsobuje. Ten také vede k hormonálním výkyvům, což se může na vlasech podepsat velmi rychle.
Je vědecky dokázáno, že alkohol vyvolá v těle problémy s absorbováním klíčových živin, jako je zinek, železo, kyselina listová, bílkoviny či měď. Přestože je ve stravě přijmete, tělo je nedokáže adekvátně zpracovat ve svůj prospěch a zase je vyplaví. To potom vede k jejich nedostatku. A když k němu dojde, začnou vám padat vlasy. Zejména kyselina listová, železo a zinek jsou zodpovědné za kvalitu a sílu vlasů.
Nechte vlasy růst
Pokud vám tedy ve velké míře padají vlasy a zároveň víte, že spotřebu alkoholu nemáte tak zcela pod kontrolou, měli byste přistoupit k jeho významnému omezení. Zkuste to alespoň několik měsíců a uvidíte, jaký to bude mít na vlasy vliv.
Může se pochopitelně stát, že to nezabere. V takovém případě ale netřeba se rmoutit, že jste kvůli tomu přišli o možnost vypití velkého množství alkoholu. Ten je totiž škodlivý i v mnoha dalších ohledech, takže tělo vám tak jako tak poděkuje.
V takovém případě je ale možná problém zakopán přeci jen někde jinde. Na vlasy má vliv i řada dalších faktorů spojených s životosprávou. Plešatění může způsobit například i nedostatek bílkovin. To pak způsobuje potíže nejen s vlasy, ale také s nehty a kůží. Do jídelníčku je tak třeba zařadit potraviny s vysokým obsahem bílkovin, ale nejen jich. Přidejte také železo a omega-3 mastné kyseliny.
Foto: Shutterstock
“Mohlo by se nicméně zdát, že s tím stejně nejde nic dělat. Někdo zkrátka má k plešatění větší předpoklady než jiný.” Tuhle mantru mi hustili do hlavy všichni okolo, děda vopelichaný do 30ti, tata vopelichaný do 25, brácha, vopelichaný do 20 ti. A když sem se jim smál, otci že přistálo ufo na hlavě. Bráchovi že pelichá 😀 a oni se usmívali a říkali počkej si taky, tě to čeká.. Byli si tím jistý. Za to já téměř od mala považuji padání vlasů, za odumírání mozku. Padat vlasy nemají.. Jinak by ani nerostly. Já tvrdím že padání vlasů a důkaz… Číst vice »
Dědičnost je složitá věc – klidně můžete zdědit geny po předkovi o tři a více generací zpátky a vaši nejbližší příbuzní ne.
Vypadat ve 33 na 15 není žádný výkon – to mám za sebou taky – ale vypadat v 50 na 30 je větší fuška – až se vám to povede, můžete se teprve začít chlubit…
Alopecie je taky odumírání mozku?
Mohl byste na tento server začít psát články – myslím, že byste bez problému zapadl – hlavně byste se měl věnovat tomu “odumírání mozku” 😛